17 Mayıs 2021 Pazartesi

Rus Ortodoks Kilisesi, Kiliselere Kod ile Giriş Zorunluluğu Uygulamasına Karşı

Rus Hristiyanlar; Kilise gibi manevi yerlerin ziyareti kişiye özel kalmalı ve devlete bildirilmesi zorunlu olmamalıdır görüşünü savunuyor. 

Kamu kurumlarını ziyaret etmek için QR kod kullanım zorunluluğunu yorumlayan Moskova Patrikhanesi toplum ile kilise ilişkileri departmanı başkan yardımcısı Vakhtang Kipshidze: “Kiliseler, devlete bilgilendirme verilerek ziyaret edilen yerlerden biri olmamalı” açıklamasında bulundu.

Vakhtang Kipshidze: “Kamu kurumları girişlerinde QR kod kullanımının zorunlu hale getirilmesi fikri yavaş yavaş hayata geçmeye başladı bile. Umuyorum ki bu uygulama kilise ve diğer dini mekanlar için zorunlu kılınmaz. Kilise ziyaretleri üzerinde bir denetim uygulanması etik dışı olmak ile beraber dini yaşamın yasak olduğu zamanları hatırlatmaktadır” dedi. 

Hristiyanlar, koronavirüs salgını ile beraber teknolojinin insanın özel hayatı üzerindeki kontrolü ile oluşabilecek riskleri hissetmeye başladı bile. Bu yüzden özel hayatı kontrol etmeyi amaçlayan yaptırımlar Hristiyanların endişe duymasına neden oluyor. 

Vakhtang Kipshidze: “Kilisemiz teknolojinin gelişmesine karşı değil fakat teknolojinin gelişmesi ile beraber insanlar ileride özel hayatları üzerinde oluşabilecek riskleri şimdiden değerlendirmek zorunda.” 

Konu ile ilgili açıklama yapan Ortodoks Hristiyanlarının sivil savunma kuruluşu DSS Koordinatörü Andrei Kormukhin: “Gelenekselciler için seçim hakkı, Tanrı tarafından insanlara verilen temel bir değerdir. Bu yüzden hükümet dijital gerçekliği seçim hakkı tanımadan hayatımıza sokmaya çalıştığında bu bizlerin temel değerlerimizi temelden etkilemektedir. Ekonomiye, sanayiye ve güvenliğe gelince dijitalleşmeye karşı değiliz ancak bu durum kişinin özel seçim haklarına dokunduğunda adeta bir soruna dönüşmektedir” dedi. (ria.ru)

Aynı Yetimhaneden İki Kız, Üniversitede Bir Araya Geldi

Çin'deki aynı yetimhaneden iki kız, Liberty Üniversitesi'nde bir araya geldi ve karşılaşmalarının ancak Tanrı tarafından sağlanmış olabileceğini...

Ermeni Kilisesi ”Rab İsa Mesih’in Göksel Yeruşalim’e Girişi Yortusu”nu Kutladı

Ermeni Kiliseleri, 16 Mayıs Pazar günü, "İkinci Palmiye Pazarı" (Dzağgazart), ''Rab İsa Mesih'in Göksel Yeruşalim'e Girişi Yortusu''nu...

Araştırma: En Fazla Covid-19 Aşısı Olan Dini Grup, Hristiyanlar

İstatistiklere göre, 50 yaşın üzerindekiler arasında aşı olma ihtimali en yüksek olan dini grup Hristiyanlar. Veriler, ileri...

Adana’daki Sin Manastırı Keşfedilmeyi Bekliyor

Adana’nın Kozan ilçesindeki, ''Torosların Sümelası'' olarak tabir edilen tarihi Sin Manastırı, keşfedilmeyi bekliyor. Çukurova Üniversitesi Kozan Meslek Yüksekokulu...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi