22 Nisan 2021 Perşembe

Rusya’da Ahşap Kilise Yangın Sonucunda Tamamen Tahrip Oldu

Rusya’nın Kaluga şehrinde, ünlü Optina Pustyn Manastırı yakınında bulunan ahşap kilise, çıkan yangın sonucu tamamen tahrip oldu.

Podborki köyündeki trajik olay, 23 Şubat Pazar sabahı meydana geldi. Ahşap kilise, 1990’larda 2. Dünya Savaşı sırasında bombalanmış eski bir taş kilisenin bulunduğu yere inşa edilmişti.

İki yıl önce bölgeye papaz olarak atanan Peder Dimitry Torshin, köyü hem dışsal, hem de ruhen değiştirmeye başladı. Yerel halktan alınan bilgiye göre, Fr. Dimitry kiliseyi düzene sokmanın yanı sıra, ahşap kilisenin altına başka bir kilise daha inşa etti ve alanı güzelleştirdi. 

Trajedinin gerçekleşeceğini hissettiğini söyleyen Fr. Dimitri, ‘‘Yangından 1 saat önce kiliseye gittim, dua ettim ve her yeri kontrol ettim. Her şeyin yolunda olduğunu görünce eve geri döndüm’’ açıklamasında bulundu.

Yangını fark eden bölge sakinleri itfaiye çağırdı. Yangının büyük ihtimalle farelerin kemirdiği kablolar nedeniyle ortaya çıktığı düşünülüyor.

Fr. Dimitri ve cemaat, kilisenin külleri arasında Tanrı’ya şükürlerini sundu. Fr. Dimitri, ‘‘Tanrı’nın yaptığı her iş, iyidir. Böyle bir trajedi bölge halkının daha fazla harekete geçmesine hizmet edecek’’ dedi.

Cemaat, kilisenin molozları arasında Meryem Ana’nın Kozan İkonası’nı bulmayı umut ediyor. (orthochristian)

Hataylı Ortodokslar, ”Mesih İsa’nın Yeruşalim’e Girişi Bayramı”na Hazırlanıyor

Oruç Dönemi'nde her Cuma gerçekleştirilen, “Meryem Ana’ya Övgü” dualarının sonuncusu geçtiğimiz günlerde yapıldı.Ortodoks Cemaatince, Paskalya (Diriliş) Bayramı...

Doğu Afrika’da 7 Milyondan Fazla İnsan Açlık Tehdidiyle Karşı Karşıya

Altı Doğu Afrika ülkesinde 7 milyondan fazla insan, koronavirüs salgını, çekirge istilası, çatışmalar ve selle mücadelenin ardından...

Ermeni ve Katolik Mezarlığı’na Dair Tescil Talebi Reddedildi

Mimarlar, Ankara Ulus’ta Ermeni ve Katolik Mezarlığı’nın bulunduğunu belirterek tescil başvurusu yaptı. Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge...

Eritre’de Tutuklanan 22 Hristiyan Serbest

Eritre'de yetkililer, Mart ayı sonuna doğru başkent Asmara'da düzenlenen dua toplantısında tutuklanan 23 Hristiyandan, biri hariç hepsinin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi