19 Eylül 2021 Pazar

Rusya’da, Bir Merhamet Otobüsü Daha Hizmet Vermeye Başladı

Rus Ortodoks Kilisesi’ne bağlı bir yardım kampanyası olan Merhamet Otobüsleri, ülke genelinde evsizlere ve ihtiyaç sahiplerine gıda, kıyafet ve tıbbi yardım gibi hizmetler sunmaya devam ediyor.

Rusya’nın batısında, Çelyabinsk Oblastı’nda bulunan Magnitogorsk şehri Episkoposluğu’na bağlı sosyal yardım departmanı, toplanan bağışlar ile evsizlere ve yalnız yaşayan yaşlı insanlara gerekli yardımları sağlayabilmek adına bir otobüs satın aldı.

Magnitogorsk şehri içinde her gün sabit bir rota ve durak noktalarına sahip olacak olan Merhamet Otobüsü, sıcak yemek ve kıyafet dağıtımı yapacak.

Rus Ortodoks Kilisesi Kutsal Meclis bölümü evsizlere yardım departmanı başkanı Irina Meshkova: “Evsizlere otobüs aracılığı ile yardım edilmesi özellikle koronavirüs salgını döneminde çok önemli bir rol oynuyor. Ülke çapında birçok Episkoposluk Merhamet Otobüsleri kampanyası aracılığıyla her gün yüzlerce insana yardım sağlıyor. Önümüzdeki sosyal yardım projelerine doktorlarımızı da dahil etmeyi planlıyoruz” açıklamasında bulundu.

İlk Merhamet Otobüsü, Rus Ortodoks Kilisesi’ne bağlı bir yardım kampanyası kapsamında, 2004 yılında Moskova’da hizmet vermeye başladı. Evsizlerin beslenme, hijyen, kıyafet ve berber gibi ihtiyaçlarını karşılayan Merhamet Otobüsü, Kasım ayı boyunca her gece, başkentin tüm istasyonlarını gezerek ihtiyaç sahiplerini buluyordu.

9 yıl boyunca hizmet veren sosyal yardım otobüsleri sayesinde Rusya genelinde 35 binden fazla evsiz donarak ölmekten kurtarıldı.

Günümüzde Rusya, Belarusya ve Kırgızistan’da olmak üzere toplam 15 merhamet otobüsü hizmet veriyor. (O.D/cnl.news)

Fulani Militanlar, Öldürdükleri Çocuğun Cenaze Törenine Saldırdı

Geçen hafta Celina Ishaku'nun oğlu, iki yıl önce eşini öldüren Fulani militanları tarafından katledildi. Uluslararası Hristiyan Kurumu...

Hristiyan Baba, Oğlu İle Birlikte İnfaz Edildi

Nijerya'da Hristiyan bir baba ve 7 yaşındaki oğlu korkunç bir saldırıda hayatını kaybetti.Uluslararası Hristiyan Kurumu (ICC), 46...

Hatay’daki Dini Değerler: Vakıflı Köyü ve Surp Asdvadzadzin Kilisesi

Türkiye’de nüfusunun büyük çoğunluğu Ermeni olan tek köy konumundaki Vakıfköy, Hatay’ın ve dolayısıyla da ülkemizin çokça ziyaretçi...

Hatay’daki Ortodoks Kiliselerinde “Kutsal Haçı Yüceltme” Bayramı

Her yıl 14 Eylül tarihinde Geleneksel olarak kutlanan “Kutsal Haçı Yüceltme Bayramı” Hatay’daki Ortodoks Kiliselerinde özel ayinlerle...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi