27 Şubat 2021 Cumartesi

Rusya’da, Bir Merhamet Otobüsü Daha Hizmet Vermeye Başladı

Rus Ortodoks Kilisesi’ne bağlı bir yardım kampanyası olan Merhamet Otobüsleri, ülke genelinde evsizlere ve ihtiyaç sahiplerine gıda, kıyafet ve tıbbi yardım gibi hizmetler sunmaya devam ediyor.

Rusya’nın batısında, Çelyabinsk Oblastı’nda bulunan Magnitogorsk şehri Episkoposluğu’na bağlı sosyal yardım departmanı, toplanan bağışlar ile evsizlere ve yalnız yaşayan yaşlı insanlara gerekli yardımları sağlayabilmek adına bir otobüs satın aldı.

Magnitogorsk şehri içinde her gün sabit bir rota ve durak noktalarına sahip olacak olan Merhamet Otobüsü, sıcak yemek ve kıyafet dağıtımı yapacak.

Rus Ortodoks Kilisesi Kutsal Meclis bölümü evsizlere yardım departmanı başkanı Irina Meshkova: “Evsizlere otobüs aracılığı ile yardım edilmesi özellikle koronavirüs salgını döneminde çok önemli bir rol oynuyor. Ülke çapında birçok Episkoposluk Merhamet Otobüsleri kampanyası aracılığıyla her gün yüzlerce insana yardım sağlıyor. Önümüzdeki sosyal yardım projelerine doktorlarımızı da dahil etmeyi planlıyoruz” açıklamasında bulundu.

İlk Merhamet Otobüsü, Rus Ortodoks Kilisesi’ne bağlı bir yardım kampanyası kapsamında, 2004 yılında Moskova’da hizmet vermeye başladı. Evsizlerin beslenme, hijyen, kıyafet ve berber gibi ihtiyaçlarını karşılayan Merhamet Otobüsü, Kasım ayı boyunca her gece, başkentin tüm istasyonlarını gezerek ihtiyaç sahiplerini buluyordu.

9 yıl boyunca hizmet veren sosyal yardım otobüsleri sayesinde Rusya genelinde 35 binden fazla evsiz donarak ölmekten kurtarıldı.

Günümüzde Rusya, Belarusya ve Kırgızistan’da olmak üzere toplam 15 merhamet otobüsü hizmet veriyor. (O.D/cnl.news)

Ekümenik Kardeşlik Kampanyası Düzenlendi

Brezilya Episkoposlar Konferansı (CNBB) ve Ulusal Hristiyan Kiliseleri Konseyi (Conic) tarafından 17 Şubat Kül Çarşambası’nda beşinci kez...

Teksas’taki Katolik Kilisesi Zorlu Hava Koşullarında Komşularına Yardım Ediyor

Teksas'ın çoğunu dondurucu soğuklar ve yaygın elektrik kesintileri getiren bir kış fırtınasının ortasında, Katolik Kilisesi kendi elektrik...

SAT-7 TÜRK’ten Türkiye Ermenileri Kadasetli Patrik Sahak II’ye Ziyaret

SAT-7 TÜRK Genel Müdürü Melih Ekener, Program Müdürü Cüneyt Arıkan’ı, Sosyal Medya Müdürü Ümit Teymur’u ve Yönetim...

Yemen’de ‘Zaman Daralıyor’ Uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), son derece kötü bir kıtlığa sürüklenen Yemen'de, "zamanın daraldığı" uyarısı yaparak, büyük çaplı bir...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi