5 Aralık 2023 Salı

Süryani Köyünde Bir Cinayet Daha

Duvar’da yer alan habere göre, yedi kişinin faili meçhul cinayete kurban gittiği Süryani köyünde bir cinayet daha işlendi.

Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Süryani köyü Yemişli’de 92 yaşındaki Gevriye Akgüç, evinin avlusunda uğradığı silahlı saldırıdan sonra hayatını kaybetti. Olayla ilgili üç kişi gözaltına alındı.

1990’lı yıllarda yedi köylüsünün faili meçhul cinayete kurban gittiği köye 10 yıl önce dönen Akgüç, evinin önünde kimliği henüz belirlenemeyen kişi ya da kişilerin silahlı saldırısı sonucu hayatını kaybetti. 

Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, Akgüç’ün Avrupa’da yaşadığı, bir süre önce İstanbul’a yerleştiği ve yakınlarını görmek için ilçeye geldiği öğrenildi. 

Mardin Milletvekili George Aslan, Akgüç’ün öldürülmesinin keyfi ya da kaza olmadığını belirtti: “Gevriye amcanın katledilmesi her Süryani için özellikle de Turabdin’de yaşayan halkımız için büyük bir yastır. Öldürülmesi keyfi ya da kaza değildir. Bilinçli bir cinayettir.”

Öte yandan silahlı saldırıyla ilgili Midyat başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince gözaltına alınan üç şüphelinin jandarmadaki işlemleri tamamlandı. Şüpheliler adliyeye sevk edildi.

(Kaynak: Duvar)

Yenikapı Surp Tateos Partoğomeos Ermeni Kilisesi’nin Sevgi Sofrası

Yenikapı Surp Tateos Partoğomeos Ermeni Kilisesi'nin "Madağ"ı (Sevgi Sofrası), Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II riyasetindeki Surp...

İzmir’de Türkiye Efkaristiya Yılı’nın Açılışı

İzmir Aziz Yuhanna Katedral Bazilikası’nda 2 Aralık Cumartesi günü saat 18.00’de "Türkiye Efkaristiya Yılı’nın Açılışı" İzmir Başepiskoposu...

Endonezya’daki Devlet Daireleri Geçici İbadethane Olarak Kullanılabilecek

Endonezya Din İşleri Bakanı Yakut Cholil Qoumas, devlet dairelerinin azınlık gruplar tarafından geçici ibadethane olarak kullanılabileceğini bildirdi....

Silahlı Militanlar Hristiyanları Hedef Alıyor

Silahlı militanlar, Nijerya'nın Zamfara eyaletindeki Mutunji topluluğundan 100'den fazla kişiyi kaçırdı. Yerel kaynaklara göre, topluluk liderlerinden bir...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi