15 Mayıs 2021 Cumartesi

Tacikistan’daki Kiliselerden Evsizlere Yardım Hizmeti

Koronavirüs salgınının etkilerinin devam ettiği ülkede maske ve el dezenfektanı dağıtımı için hizmet veren Caritas Tacikistan, evsizlere yardım etmek için yeni bir proje hazırladı. 

Yardım projesinin Caritas İtalya ve Tacikistan İçişleri Bakanlığı desteğiyle başkent Dushambe’de başlatıldığı açıklandı. Katolik gönüllüler tarafından psikolojik danışmanlık, hukuki destek hizmetleriyle beraber, evsizler için duş, berber ve çamaşırhane imkânları sunuluyor.

Caritas Tacikistan yöneticisi, ‘‘Evsizlik, ülkenin piyasa ekonomisinin bir yan ürünü olarak ortaya çıkan nispeten yeni bir olgu’’ açıklamasında bulundu. Resmi olmayan verilere göre, başkentte kalıcı olarak barınma imkânı olmayan 250 kişi var. Asya Kalkınma Bankası tarafından geçtiğimiz Nisan ayında yapılan araştırmaya göre, yaklaşık 9 milyonluk nüfusa sahip ülkede, halkın yüzde 27,4’ü yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

‘Başarıyı Kontrol Etme’ adlı projeyle kimsesiz çocuklara meslekleri öğrenme imkânı sağlanırken, engelli bireylere geçim kaynağı sağlamaya yönelik faaliyetler yürütülmektedir. Buna ek olarak, Caritas Tacikistan ülkenin batısındaki su şebekesi sorunlarının iyileştirilmesi adına Jomi bölgesinde önemli bir girişim başlattı. Tüm bu girişimler, Katolik Kilisesi’nin sivil kurumlarla ortaklık geliştirmek, toplumun ortak yararına katkıda bulunmak ve kilise misyonunu yerine getirmek amacıyla teşvik ettiği projeleri kapsıyor.

Günümüzde Tacikistan’da Dushambe ve Qurǧonteppa’da Katolik cemaatini oluşturan yaklaşık 100 Hristiyan bulunuyor. Komünist rejim tarafından Tacikistan toplulukları yıllarca evrensel Kiliseden izole edildi. 29 Eylül 1997’de Papa II. Jean Paul tarafından kurulan ‘Missio Sui iuris’ yerel Katolik varlığının yapılanmasına yardımcı oldu. Bu bağlamda 1983 yılından itibaren yardım faaliyetlerinde bulunan küçük gruplar, 2004 yılı itibariyle Caritas’a resmen katıldı. (fides.org)

Kartal Surp Nişan Kilisesi Vakfı Başkanı Ohannes Sahakoğlu’nun Cenaze Töreni Gerçekleşti

Kapalıçarşı gümüşçü esnaflarından aynı zamanda Kartal Surp Nişan Ermeni Apostolik Kilisesi Vakfı Başkanı Ohannes Sahakoğlu, uzun süredir...

İtalyan Episkopos Silahlı Saldırıya Uğradı

Papa Françesko tarafından yakın zamanda Güney Sudan’a görev yapmak üzere gönderilen dünyanın en genç Katolik Episkoposunun silahlı...

Pastör Loran Mann, 74 Yaşında Hayatını Kaybetti

God in Christ Kilisesi (COGIC) pastörü ve TV haber muhabiri Loran Mann, 74 yaşında hayatını kaybetti.Haber muhabiri...

İran’da Hristiyan Nüfusu, Rejimin Baskılarına Rağmen Artıyor

İran asıllı İngiliz vatandaşı Nazanin Zaghari-Ratcliffe'in cezalandırılmasının İran'da dini özgürlüğün daha da kısıtlanmasına yol açabileceğine dair korkular...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi