15 Mayıs 2021 Cumartesi

Trump Yönetiminde Hristiyan Mültecilerin Sayısı Arttı

Pew Araştırma Merkezi tarafından ABD Dışişleri Bakanlığı’nın mülteci verileri kullanılarak hazırlanan analizde, Trump yönetiminin ilk aylarından itibaren 9 bin 598 Hristiyan mültecinin ABD’ye giriş yaptığı kaydedildi. Bu döneminde ülkeye giriş yapan Hristiyan mültecilerin oranı %50, diğer inançlara ait  mültecilerin oranı %49 ve herhangi bir inanca aidiyet duymayanların oranı ise %1 olarak gösterildi.

Forum USA’in haberine göre, Trump’ın göreve başlamasının ardından ABD’ye giriş yapan mültecilerin inanç aidiyet oranlarının aylık olarak değiştiği belirtildi. Göreve başlamasında bir ay sonra Şubat ayında, ABD’ye giriş yapan 4 bin 580 mülteci arasında diğer inançların oranı %50, Hristiyanların oranı %41 iken, Haziran ayına girildiğinde ise Hristiyanların oranı % 57 seviyelerine yükselirken diğer inançların oranı %31 seviyelerine kadar geriledi.

İnanç Dağılımında Oranlar Tersine Döndü

2016 yılında ülkeye giriş yapan mülteciler arasındaki diğer inançların oranı % 46, Hristiyanların oranı ise yüzde 44 olarak kaydedilmişti. Son veriler ise 2016 yılında ABD’ye giriş yapan mülteciler arasındaki inanç dağılım oranlarının tersine döndüğünü gösteriyor. Bununla birlikte Ocak ayından bu yana mültecilerin inanç dağılımın oranlarındaki değişim, uzun vadeli eğilimlerle paralellik gösteriyor.  2002 ve 2016 yılları arasında 2005, 2006 ve 2016 yılları hariç olmak üzere ABD’ye giriş yapan mülteciler arasında Hristiyanların oranı diğer inançların oranından daha yüksek olarak karşımıza çıkıyor.

Trump Yönetiminin Yürütme Kararı Etkili Oldu

Trump yönetiminde Hristiyan mültecilerin ABD’ye giriş oranının daha yüksek olması, 27 Ocak’ta aldığı yürütme kararı ile başta  İran, Irak ve Libya gibi ülkelerin vatandaşlarına 90 gün, mültecilere ise 120 gün ABD’ye giriş yasağı getirmesi ile inançlarının inceleme altına alınmasına olanak sağlanması gösteriliyor. Kararnamenin ABD’ye bir yılda kabul edilecek mülteci sayısını 50 bine düşürülmesini içermesi ve ayrımcılık taşıdığı gerekçesiyle federal temyiz mahkemelerince reddedilmiş ancak 6 Mart’ta ikinci bir kararname daha imzalanmış ve mültecilere yönelik kısıtlamalar devam etmişti.

Mültecilerin İnanç Dağılım Oranlarındaki En Önemli Faktörlerin Başında Hangi Ülke Vatandaşı Oldukları Geliyor

Trump yönetiminin ilk aylarında, mültecilerin ülkelere göre dağılımına bakıldığında; ilk sırada 3 bin 235 mülteci ile Kongo Demokratik Cumhuriyeti, ardından 2 bin 470 mülteci ile Burma (Myanmar), bin 923 mülteci ile Irak, bin 879 mülteci ile Somali, bin 779 mülteci ile Suriye ve bin 603 mülteci ile Ukrayna geliyor. İlk altı sıradaki ülkelerden gelen mülteciler, 21 Ocak’tan bu yana ABD’ye giren mültecilerin üçte ikisini oluşturuyor. Irak, Somali ve Suriye’den gelen mülteciler de diğer inançlardan olan mültecilerin çoğunluğunu oluşturuyor.

Nisan ayından bu yana ise ABD’ye gelen mülteciler arasında Hristiyanların oranı % 50’yi aştı. Nisan ile Haziran ayları arasında en çok mültecinin geldiği ilk beş ülke Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Burma, Ukrayna, Butan ve Eritre olarak kayıtlara geçti.

Kartal Surp Nişan Kilisesi Vakfı Başkanı Ohannes Sahakoğlu’nun Cenaze Töreni Gerçekleşti

Kapalıçarşı gümüşçü esnaflarından aynı zamanda Kartal Surp Nişan Ermeni Apostolik Kilisesi Vakfı Başkanı Ohannes Sahakoğlu, uzun süredir...

İtalyan Episkopos Silahlı Saldırıya Uğradı

Papa Françesko tarafından yakın zamanda Güney Sudan’a görev yapmak üzere gönderilen dünyanın en genç Katolik Episkoposunun silahlı...

Pastör Loran Mann, 74 Yaşında Hayatını Kaybetti

God in Christ Kilisesi (COGIC) pastörü ve TV haber muhabiri Loran Mann, 74 yaşında hayatını kaybetti.Haber muhabiri...

İran’da Hristiyan Nüfusu, Rejimin Baskılarına Rağmen Artıyor

İran asıllı İngiliz vatandaşı Nazanin Zaghari-Ratcliffe'in cezalandırılmasının İran'da dini özgürlüğün daha da kısıtlanmasına yol açabileceğine dair korkular...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi