17 Haziran 2021 Perşembe

UNICEF, ‘‘Salgın, Çocuk Haklarının İhlaline Neden Oldu’’ Uyarısında Bulundu

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Genel Direktörü, Salı günü yaptığı uyarıda, koronavirüs salgınının çocuk haklarında krize neden olduğunu bildirdi. Açıklamada, ‘‘Okullar kapalı, ebeveynler işsiz ve aileler baskı altında’’ ifadeleri yer aldı.

Birleşmiş Milletler, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Mart ayında başlatmış olduğu 651.1 milyon dolar yardım talebini, 1.6 milyar dolara yükseltti. Bu süreçte hastalığın sosyo-ekonomik sonuçları ve ailelerin ihtiyaçları dramatik şekilde arttı.

Birleşmiş Milletler, yüz milyonlarca çocuğun tıbbi bakım ve rutin aşı gibi temel hizmetlere erişimin tehlike altında olduğunu vurgulayarak, çocuk ölümlerinde ani artışın meydana gelebileceğini söyledi.

UNICEF, salgının ruh sağlığı üzerindeki etkilerine de değinerek, ‘‘Hareket özgürlüğü, okulların kapalı olması ve sosyal mesafe kısıtlamaları, özellikle savunmasız çocukların stresini daha da arttırmaktadır’’ açıklamasında bulundu.

Şiddet ve Ayrımcılığın Boyutları Arttı

UNICEF,  kısıtlı hareket özgürlüğü ve sosyo-ekonomik düşüşün yaşandığı dönemde, çocukların şiddet, taciz ve ilgisizliğe maruz kaldığını belirtti. Özellikle kız çocuklarının ve kadınların istismara maruz kalma riskinin daha fazla olduğunu vurguladı. 

UNICEF ayrıca mülteci çocukların, yerlerinden edilmiş olanların ve evlerine dönenlerin ırkçılığa ve ayrımcılığa daha fazla maruz kaldıklarını ve hizmetlere erişimlerinin kısıtlı olduklarını da belirtti.

Virüsün bulaşmasını önlemek, salgının çocuklar, kadınlar ve savunmasız kişiler üzerindeki etkisini azaltmak için çalışan UNICEF, aynı zamanda kişilerin sağlık, beslenme, su, temizlik, eğitim ve korunma gibi temel ihtiyaçlara erişebilmesi için çaba gösteriyor. (vaticannews)

4 Ermeni Vakfı, Seçim Yapmak İçin Vakıflar Bölge Müdürlükleri’ne Başvurdu

İstinaf mahkemesinin kararının ardından 4 Ermeni Vakfı, 3 Ekim 2021'de seçim yapmak için Vakıflar bölge müdürlüklerine başvurdu....

Aşılamada Yeni Rekor

Türkiye'de Covid-19 karşı yürütülen aşılama çalışmalarında yeni bir rekor kırıldı. Son 24 saat içerisinde 1 milyon 416...

Küçük Kızın ‘İsa, Beni Seviyor’ Yazılı Maskeyi Takması Engellendi

İnancını maskesinde taşımak isteyen kız öğrencinin okulda maskesini çıkarması istendi.Lydia Booth, Alliance Defending Freedom (ADF) organizasyonuna...

İşletme Sahibinin Evsiz Bir Adamla Kurduğu Dostluk

ABD Louisiana, Opelousas'taki Dominique Otomobil Satışları'nın sahibi Alcide Dominique, bir sabah, etrafından korunmak için bir köşeye kıvrılmış,...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi