21 Nisan 2021 Çarşamba

Venedik, Zulüm Gören Hristiyanlar İçin Kırmızıya Büründü

Dünya genelinde zulüm gören Hristiyanların durumunu vurgulamak için İtalya’nın doğal güzelliği ve mimarisiyle en ünlü şehirlerinden biri olan Venedik, kırmızı ışıklar ile aydınlatıldı.

Venedik kenti sakinleri tarafından insanlara hoşgörüyü hatırlatmak ve özellikle de Mısır’da terör saldırısına uğrayan Kıpti Hristiyanlar ile birlikte Pakistan’da başka inançlara hakaret ettiği iddiasıyla ölümle tehdit edilen Asya Bibi hatırlandı. Geçtiğimiz aylarda Pakistan Yüksek Mahkemesi tarafından düzenlenen duruşmada, son 9 senesini başka inançlara hakaret ettiği iddiasıyla cezaevinde geçiren Asya Bibi hakkında beraat kararı verilmişti. Asya Bibi hakkında verilen beraat kararı, Pakistanlı Radikaller tarafından yoğun bir şekilde protesto edilmişti. Protesto sırasında radikaller şiddet olaylarına karışmış ve beraat kararını veren hakimleri ölümle tehdit etmişlerdi. Güvenlik endişesi sebebiyle Bibi’nin avukatı Saiful Mulook ise kısa bir süre önce Hollanda’ya sığınmak zorunda kalmıştı.

Papa Françesko, ” Etkinlik, Dünya’nın her tarafında Hristiyanların maruz kaldığı ciddi ayrımcılık sorununa ilgiyi çekecek. Dinin dayatıldığı, şiddetli zulümlerin ya da sistematik bir şekilde İsa Mesih’in takipçilerine karşı kültürel bir baskı var” diye belirtti.

Tarihi 8 Venedik binasının, dünya çapında zulüm gören Hristiyanların durumuna karşı farkındalık yaratmak için kırmızı renkte aydınlatıldığı 20 Kasım gecesi Venedik Episkoposluğu’ndaki gençler zulüm gören Hristiyanlar için şehir boyunca yürüyüp dua ettiler. Aid to the Church in Need’in  (ACN) sponsor olduğu etkinlik, geçtiğimiz sene Roma’da bulunan Trevi Çeşmesi’nin kırmızıya boyanmasıyla gerçekleştirilmişti.

21-28 Kasım tarihleri arasında Montreal, Toronto, Paris, Barcelona, London, Sydney ve Washington gibi şehirlerdeki önemli simgesel yapılar kırmızı ışıklarla aydınlatılacak.(eun,crux)

 

Pakistan’da Hristiyan Hemşirelere Saldırı

Pencap eyaletinin Faysalabat şehrinde iki Pakistanlı Hristiyan hemşire, dine hakaret suçlamasıyla tutuklandı.CLAAS-UK'ye göre, hemşire Maryam Lal ve...

Zirve Yayınevi Katliamı’nın Kurbanları Çevrimiçi Anıldı

Malatya'da 18 Nisan 2007'de, şehit edilen Tilmann Ekkehart Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel, 18 Nisan Pazar...

Sırbistan’da Öğrenciler, Din Bilgisi ve Yurttaşlık Bilgisi Arasında Seçim Yapmak Zorunda

Sırbistan'da din öğretmenleri için hala çözülmemiş, kendine özgü bir rejim var. Okulla olan sözleşmeleri sadece bir yıl...

Uzmanlar Yanıtladı: Uzaktan Eğitim, Yüz Yüze Eğitimin Yerini Alır mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca öğrenci ve velinin merakla beklediği kararı açıkladı. Okul öncesi, 8 ve 12'nci...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi