27 Eylül 2022 Salı

Avrupa Parlamentosunun Desteklediği Kürtaj Raporuna Eleştiri

Avrupa Parlamentosu tarafından kabul edilen ve kürtajın ‘insani bir hak’ olduğunu iddia eden rapor, Katolik gruplar tarafından eleştirildi.

Geçen ayki oylama öncesinde yayınlanan ortak açıklamada, 14 örgüt doğumdan doğal ölüme kadar insan yaşamının savunulmasında birleştiklerini söyledi. 23 Haziran tarihli bildiride, ‘‘Kürtaj, masum bir insanın hayatını sonlandırır ve kürtaj yaptıran kadınlar için ciddi fiziksel ve psikolojik sonuçlar doğurur. Ayrıca kürtajın insani bir hak olarak kabul edilmesi, gerçek ilerleme ve eşitlik için gerekli olan vicdani ret hakkını da engelleyecektir’’ ifadeleri yer aldı.

Bildiri, Dünya Katolik Tabip Birlikleri Federasyonu (FIAMC), MaterCare International (MCI), merkezi Kanada’da bulunan bir grup Katolik kadın doğum uzmanı, İtalya merkezli Papa John XXIII Topluluğu (APG23) ve Fransa’da kurulmuş olan Femina Europa adlı sivil toplum kuruluşu tarafından imzalandı.

Avrupa Birliği’nin yasama organı olan Avrupa Parlamentosu üyeleri, 24 Haziran tarihli Matić Raporu’nda 378 kabul, 255 ret ve 42 çekimser oy kullandı. Rapor, kürtajı ‘temel bir sağlık hizmeti’ ve vicdani reddi ‘tıbbi hizmetten yoksun bırakma’ olarak yeniden tanımlarken, cinsel sağlık ve üreme sağlığı haklarının ihlalini ‘kadınlara ve kız çocuklarına yönelik bir şiddet biçimi’ olarak tanımladı.

Başepiskopos Stanisław Gądecki

Polonya Episkoposlar Konferansı Başkanı Başepiskopos Stanisław Gądecki, Avusturya Episkoposlar Konferansı Başkanı Başepiskopos Franz Lackner ve İrlandalı Episkopos Kevin Doran dâhil olmak üzere bir grup Avrupalı episkopos, oylamanın sonucu nedeniyle üzüntü duyduklarını belirtti. 

Başepiskopos Gądecki, 24 Haziran’da sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, ‘‘Avrupa Parlamentosu’nun doğmamış çocukların öldürülmesini mümkün kılan kararından dolayı derin üzüntü duyuyorum. Avrupa Birliği’nin Kurucu Babalarının öngördüğü yaşam kültürü, ölüm ve dışlama kültürüne dönüşüyor’’ dedi.

2007 yılında hükümetler arası kurumlarla danışma statüsüne sahip olan yaklaşık 90 Katolik sivil toplum kuruluşu tarafından kurulan Katolik Örgütleri Formu, bugün 120’den fazla grubu bir araya getiriyor. 14 örgüt tarafından yapılan açıklamada, ‘‘Toplumumuzdaki savunmasızlar için yaşam hakkının, kadınlarımızın ve ailelerimizin bütünsel sağlığının ve sağlık çalışanlarının vicdani haklarının savunulması çağrısında bulunuyoruz’’ denildi. (CNA)

Küresel Gıda Krizinin Acilen Ele Alınması İçin Çağrı

Uluslararası kuruluşlar, Ukrayna'daki savaşın yol açtığı küresel gıda krizinin, tahıl koridorunun açılmasına rağmen bitmediğini belirterek, krizin daha...

İskenderun Katolik Katedrali’nde Öğrenciler İçin Dua

İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi Pederlerinden, Anadolu Havarisel Vekili Şansölyesi Antuan Ilgıt, geçtiğimiz hafta başlayan yeni eğitim-öğretim...

Ermeni Kilisesi’nde Varaka Surp Haç Yortusu

Yılda 5 kez kutlanan, Haç'ın bayramlarından biri olan ve sadece Ermeni Kilisesine ait Varaka Surp Haç Yortusu,...

Kutsal Toprakları Ziyaret Eden Hristiyanlar, Kazı Çalışmalarına Katılabilir

ABD'den Kutsal Toprakları ziyaret etmeyi planlayan Hristiyanlar, hükümet girişiminin bir parçası olarak Kutsal Kitap'a yönelik kazı çalışmalarına...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi