28 Şubat 2021 Pazar

Belarus, Başepiskoposun Ülkeye Girişini Reddetti

Belarus sınır yetkilileri, Minsk-Mogilev Başepiskoposu Tadeusz Kondrusiewicz’in ülkeye girişini reddetti. Başepiskopos, inanlılara bu son gelişmenin gerilimi artırmaması çağrısında bulundu.

Belarus sınır yetkilileri Polonya gezisinin ardından ülkeye geri dönmek isteyen Başepiskopos Tadeusz Kondrusiewicz’in ülkeye girişini reddetti. 74 yaşındaki Başepiskopos, inanlılara yaptığı yazılı açıklamada yetkililerin çok kibar davranmasına rağmen, Bruzhi sınırında herhangi bir gerekçe göstermeden kendisini durduklarını söyledi.

Başepiskopos Tadeusz Kondrusiewicz

Başepiskopos Kondrusiewicz, Belarus’ta yaşanan ‘siyasi kriz’ göz önüne alınarak bu gelişmenin gerginliği artırmaması çağrısında bulunarak, ‘diyalog ve barış’ vurgusunu yineledi. Vatandaşlık haklarına değinen Başepiskopos, sınır yetkililerinin ülkeye girişini reddetme gerekçelerinin kendisi için anlaşılır olmadığını söyleyerek, 20 Eylül 2009 tarihli Belarus Cumhuriyeti Anayasası’nın 49-3 No’lu ‘Vatandaşların Belarus’a giriş hakkı engellenemez’ maddesine dikkat çekti. Ayrıca giriş yasağının Minsk-Mogilev Başepiskoposu olarak olağan ve Belarus Katolik Episkoposları Başkanı olarak pastoral çalışmalarını engellediğini belirtti.

Yanlış anlaşılmanın yakında düzeltileceğini dileyen Başepiskopos, duruma açıklık getirmek için Belarus Devlet Sınır Komitesi’ne resmi talepte bulunduğunu söyledi. Belarus’ta yaşanan ‘sosyo-politik krizin barışçıl bir çözüme ulaştırılması’ için herkesi dua etmeye çağıran Başepiskopos Kondrusiewicz, ülkeyi ve halkı Meryem Ana’nın ve Başmelek Mikail’in şefaatine emanet etti.

Belarus’ta Yaşanan Protestolar

Belarus’ta protestolar, ülkeyi 26 yıldır yöneten Devlet Başkanı Alexander Lukashenko’nun Ağustos ayı başlarında yapılan seçimlerde oyların yaklaşık yüzde 80’ini almasından sonra patlak verdi. Son üç haftada binlerce kişi seçim sonuçlarına itiraz ederek sokaklara döküldü. Protesto gösterileri birçok yaralı ve ölüm haberlerine rağmen devam etti.

Yaşanan olayların ardından halka barış ve diyalog çağrısında bulunan Başepiskopos, güvenlik güçlerinin protestoculara uyguladığı acımasız muameleyi kınadı. (vaticannews)

Teksas’taki Kiliseler İhtiyaç Sahiplerine Kapılarını Açıyor

Teksas'ta anormal derecede soğuk hava şartları yaşanırken, Teksas'ın dört bir yanındaki kiliseler ve Hristiyan kurumlar kapılarını barınak...

Ekümenik Kardeşlik Kampanyası Düzenlendi

Brezilya Episkoposlar Konferansı (CNBB) ve Ulusal Hristiyan Kiliseleri Konseyi (Conic) tarafından 17 Şubat Kül Çarşambası’nda beşinci kez...

Teksas’taki Katolik Kilisesi Zorlu Hava Koşullarında Komşularına Yardım Ediyor

Teksas'ın çoğunu dondurucu soğuklar ve yaygın elektrik kesintileri getiren bir kış fırtınasının ortasında, Katolik Kilisesi kendi elektrik...

SAT-7 TÜRK’ten Türkiye Ermenileri Kadasetli Patrik Sahak II’ye Ziyaret

SAT-7 TÜRK Genel Müdürü Melih Ekener, Program Müdürü Cüneyt Arıkan’ı, Sosyal Medya Müdürü Ümit Teymur’u ve Yönetim...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi