25 Şubat 2021 Perşembe

Burkina Faso’da Kayıp Olan Rahip Ölü Bulundu

Burkina Faso’da yerel episkopos, perşembe günü yaptığı açıklamada, salı günü kaybolan Katolik rahibin ormanda ölü bulunduğunu duyurdu.

Episkopos Lucas Kalfa Sanou

Episkopos Lucas Kalfa Sanou, ‘‘Rahip Rodrigue Sanon’un cansız bedeni 21 Ocak 2021’de Banfora’ya yaklaşık 20 kilometre mesafede bulunan koruma altındaki Toumousseni ormanında bulundu’’ açıklamasında bulundu. Olay hakkında daha fazla bilgi verileceğini söyleyen Episkopos, ‘‘Tanrı’nın merhametiyle, kulu Rodrigue Sanon’un ruhu huzur içinde uyusun’’ dedi.

Notre Dame de Soubaganyedougou’nun rahibi Sanon, Episkopos Sanou ile buluşmak üzere Banfora’ya giderken Salı günü ortadan kayboldu. Rahip geri dönmedi ve arabası terk edilmiş olarak bulundu.

Son beş yılda özellikle Burkina Faso’nun kuzeydoğu toprakları radikal grupların merkezi haline geldi. 2019 yılında yapılan araştırmaya göre ülke nüfusunun yüzde 23’ünü Hristiyanlar oluşturuyor. Radikal grupların 2015 yılından itibaren düzenlediği saldırılarda 1 milyondan fazla insan yerlerini terk etmek zorunda kalırken, 1100 kişi hayatını kaybetti.

Burkina Faso’daki episkoposlar, Haziran ayında durumun her zamankinden daha endişe verici olduğunu açıklayarak, yetkililerden daha fazla destek talep etti. Episkoposlar, ‘‘Savunma ve Güvenlik Güçlerinin rolü her şeyden önemlidir’’ açıklamasıyla tüm vatandaşların katılımıyla gerçekleşen seçim sürecinin güvenli hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

Episkoposlar, düşük güvenlik seviyeleri nedeniyle rahiplerin cemaatlerine ulaşmada engellerle karşılaştıklarını belirterek, ‘‘Burkina Faso’nun bu kesiminde ve diğer bölgelerde din adamlarının inanlılara ulaşamaması veya onların herhangi bir güvenlik garantisi olmadan terör saldırılarından kaçarken görmeleri büyük bir acı. Barış Kraliçesi Meryem Ana, gerçek barışa giden yolda bizlere eşlik etsin’’ ifadelerinde bulunuldu. (catholicnewsagency)

Protestan Kiliseler Derneği’nin Hazırladığı 2020 Hak İhlalleri İzleme Raporu Yayınlandı

Türkiye’deki Protestan toplumuna yönelik izleme raporlarını yayımlayan Protestan Kiliseler Derneği’nin 2020 raporu, 22 Şubat tarihinde yayınlandı.Her yıl...

Patrik Sahak II’ye Rahiplerden Önemli Ziyaret

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, 23 Şubat Salı günü, Patrik Vekili Kıdemli Peder Krikor Damadyan’ı, Kadıköy...

17 bin 300 Yıllık Kanguru Çizimi Keşfedildi

Avustralya'nın batısında yer alan ve Aborijin kaya resimleri ile tanınan Kimberley bölgesinde bilim insanları, bir kayalık mağaranın...

Hristiyanlar, Kilise Saldırısının Ardından Endişeli

Bangladeşli Hristiyanlar, geçen hafta Protestan bir kilisenin tahrip edilip yağmalandığını bildirdikten sonra yerel makamlarla ilgili endişelerini ve...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi