4 Ağustos 2021 Çarşamba

Burkina Faso’da Kayıp Olan Rahip Ölü Bulundu

Burkina Faso’da yerel episkopos, perşembe günü yaptığı açıklamada, salı günü kaybolan Katolik rahibin ormanda ölü bulunduğunu duyurdu.

Episkopos Lucas Kalfa Sanou

Episkopos Lucas Kalfa Sanou, ‘‘Rahip Rodrigue Sanon’un cansız bedeni 21 Ocak 2021’de Banfora’ya yaklaşık 20 kilometre mesafede bulunan koruma altındaki Toumousseni ormanında bulundu’’ açıklamasında bulundu. Olay hakkında daha fazla bilgi verileceğini söyleyen Episkopos, ‘‘Tanrı’nın merhametiyle, kulu Rodrigue Sanon’un ruhu huzur içinde uyusun’’ dedi.

Notre Dame de Soubaganyedougou’nun rahibi Sanon, Episkopos Sanou ile buluşmak üzere Banfora’ya giderken Salı günü ortadan kayboldu. Rahip geri dönmedi ve arabası terk edilmiş olarak bulundu.

Son beş yılda özellikle Burkina Faso’nun kuzeydoğu toprakları radikal grupların merkezi haline geldi. 2019 yılında yapılan araştırmaya göre ülke nüfusunun yüzde 23’ünü Hristiyanlar oluşturuyor. Radikal grupların 2015 yılından itibaren düzenlediği saldırılarda 1 milyondan fazla insan yerlerini terk etmek zorunda kalırken, 1100 kişi hayatını kaybetti.

Burkina Faso’daki episkoposlar, Haziran ayında durumun her zamankinden daha endişe verici olduğunu açıklayarak, yetkililerden daha fazla destek talep etti. Episkoposlar, ‘‘Savunma ve Güvenlik Güçlerinin rolü her şeyden önemlidir’’ açıklamasıyla tüm vatandaşların katılımıyla gerçekleşen seçim sürecinin güvenli hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

Episkoposlar, düşük güvenlik seviyeleri nedeniyle rahiplerin cemaatlerine ulaşmada engellerle karşılaştıklarını belirterek, ‘‘Burkina Faso’nun bu kesiminde ve diğer bölgelerde din adamlarının inanlılara ulaşamaması veya onların herhangi bir güvenlik garantisi olmadan terör saldırılarından kaçarken görmeleri büyük bir acı. Barış Kraliçesi Meryem Ana, gerçek barışa giden yolda bizlere eşlik etsin’’ ifadelerinde bulunuldu. (catholicnewsagency)

BioNTech Aşılarının Yeni Sevkiyatı Türkiye’de

Koronavirüs salgınıyla mücadelede yürütülen aşılama kampanyası kapsamında sevkiyat devam ediyor. Son olarak BioNTech'in ürettiği aşıların yeni sevkiyatı,...

65 Bin Yıl Önceki Duvar Resimlerini Neandertallerin Yaptığı Kanıtlandı

Bilim insanları, İspanya'nın güneyinde yer alan Cueva de Ardales mağarasındaki çizimlerin Neandertaller* tarafından yapıldığını kanıtladı. Yaklaşık 65...

Patlamanın Yıl Dönümü: Beyrut Limanı’na Anıt Heykel Açıldı

Geçtiğimiz yıl 4 Ağustos’ta Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamanın birinci yılına dair yapılan dev anıt heykel açıldı....

Gelecek Salgınlar İçin ”Evrensel Aşı” Çalışması

Bilim insanları, bir yıldan kısa bir süre içinde Covid-19 karşı etkili ve güvenli aşılar geliştirerek büyük bir...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi