27 Eylül 2022 Salı

Ekonomik Krizle Mücadele İçin Eylem Planı

Faturalar ve yaşam maliyeti tüm dünyada yükselirken, İngiltere’de Hristiyan bir yardım kuruluşu, kiliselerin kriz anlarında harekete geçmesine yardımcı olacak acil bir eylem planı hazırladı.

İngiltere’nin yeni Başbakanı Liz Truss ve diğer politikacılar eylem planlarını detaylandırırken, Jubilee Plus adlı yardım kuruluşu yerel cemaatlerin kış dönemini atlatabilmelerine yardımcı olacak ayrıntıları paylaştı. ‘Derinleşen Krize Müdahale’de’ kiliseleri ve Hristiyanları kararlı davranmaya çağıran Jubilee Plus, ‘‘Topluluğumuzdaki birçok kişinin ekonomik krizin yıkıcı etkileriyle karşı karşıya olduğu çok açık. Her zaman olduğu gibi, bu durumdan en çok savunmasız olanlar etkileniyor. Ekonomik krize Hristiyanlar ve kiliseler olarak hazırlıklı mıyız? Önümüzdeki aylarda insanlara en iyi nasıl yardımcı olabileceğimizi düşünmek için zaman ve yer bulmak gerçekten zor olabilir’’ açıklamasında bulundu.

Yardım kurumu, ‘değişen kiliseler, değişen topluluklar ve değişen hayatlar’ olmak üzere üç başlık altında bir kriz planı hazırlıyor. Kiliseleri kriz fonu kurmaya, cömertliği teşvik etmeye ve insanlara neye ihtiyaçları olduğunu sormaya davet ediyor. Kiliseler ihtiyaç sahiplerinin hakları adına konuşmaya teşvik ediliyor. Ayrıca kiliseler, diğer topluluklarla birlikte çalışmaya ve yerel kuruluşlarla temas kurmaya çağrılıyor.

Mevki sahipleri, sosyal hizmet uzmanları ve yardım kuruluşlarının yöneticileri ile görüşmelerin bilgilendirici ve şekillendirici olacağını düşünen Jubilee Plus, kilise binalarının özellikle kış aylarında kapılarını açarak insanların sığınabileceği bir yer haline gelmesini istiyor. Jubilee Plus, ‘‘İnsanları karşılamak ve değerli hissettirmek için küçük bir gönüllü ekip hazır olabilir. Haftada bir gün olmak üzere bölgenizdeki diğer kiliselerle ekip oluşturabilirsiniz’’ dedi. Yardım kurumu ayrıca maddi durumu iyi olan Hristiyanların, ihtiyaç sahiplerinin alışveriş ve fatura giderlerine yardımcı olabileceğini söyledi. 

Krizin uzun vadeli olabileceğini düşünen ve bu konuda acil önlem alınması çağrısında bulunan Jubilee Plus, ‘‘Stratejik düşünmenin zamanı geldi. Proje lideri veya kilise lideri olarak önümüzdeki birkaç yıl boyunca neleri uygulamaya koymanız gerektiğini düşünürseniz, kendinize ve destek olduğunuz insanlara karşı yardımda bulunmuş olacaksınız’’ dedi. (CT)

Küresel Gıda Krizinin Acilen Ele Alınması İçin Çağrı

Uluslararası kuruluşlar, Ukrayna'daki savaşın yol açtığı küresel gıda krizinin, tahıl koridorunun açılmasına rağmen bitmediğini belirterek, krizin daha...

İskenderun Katolik Katedrali’nde Öğrenciler İçin Dua

İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi Pederlerinden, Anadolu Havarisel Vekili Şansölyesi Antuan Ilgıt, geçtiğimiz hafta başlayan yeni eğitim-öğretim...

Ermeni Kilisesi’nde Varaka Surp Haç Yortusu

Yılda 5 kez kutlanan, Haç'ın bayramlarından biri olan ve sadece Ermeni Kilisesine ait Varaka Surp Haç Yortusu,...

Kutsal Toprakları Ziyaret Eden Hristiyanlar, Kazı Çalışmalarına Katılabilir

ABD'den Kutsal Toprakları ziyaret etmeyi planlayan Hristiyanlar, hükümet girişiminin bir parçası olarak Kutsal Kitap'a yönelik kazı çalışmalarına...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi