6 Mayıs 2021 Perşembe

Eritre’de Tutuklanan 22 Hristiyan Serbest

Eritre’de yetkililer, Mart ayı sonuna doğru başkent Asmara’da düzenlenen dua toplantısında tutuklanan 23 Hristiyandan, biri hariç hepsinin serbest bırakıldığını açıkladı.

Eritreli kilise lideri Dr. Berhane Asmelash, Hristiyan adamın neden özgürlüğünden mahrum bırakıldığını henüz bilmediklerini söyledi. Dr. Asmelash, çoğunluğu kadın olan ve tutuklanıp Mai Sarawa hapishanesine götürüldüklerinde sağlıklı olan Hristiyanların sağlık durumları hakkında bilgi almak istediklerini söyledi.

Mart ayının sonuna doğru Asmara’dan yaklaşık 1.060 km uzaklıktaki Assab’da ise, dua toplantısındaki on iki Hristiyan tutuklandı. Hristiyanlar, şehrin askeri kullanımı için ayrılmış uzak bir liman bölgesinde koşulların sert olduğu bilinen Assab cezaevinde tutuluyor.

Dua toplantılarına yapılan iki baskın, hükümetin ülkedeki Hristiyanlara yönelik baskıyı yumuşattığına dair umutları zayıfladı. Eylül 2020’den bu yana en az 160 Eritreli Hristiyan hapishanelerden tahliye edildi. Dr Berhane, serbest bırakılmalar nedeniyle Hristiyan topluluğunun umutlu olduğunu söyledi. Dr Berhane, halen tutuklu bulunan Hristiyanlar ve aileleri için dua isteyerek, ‘‘Tüm Eritre için, politika değişikliği, demokrasi ve ibadet özgürlüğü için dua edin’’ dedi.

Kesin sayı bilinmemekle birlikte en az 165 inanlının tutuklu bulunduğu ve insanlık duyu uygulamalara maruz kaldığı düşünülüyor. Afrika’nın Kuzey Kore’si olarak tanımlanan Eritre, Hristiyanlara yönelik zulüm söz konusu olduğunda dünyanın en kötü ülkelerinden biri olmaya devam ediyor.

2002 yılında dini kayıt politikalarının yürürlüğe girmesinden bu yana sadece üç Hristiyan mezhebine (Ortodoks, Katolik ve Lutheryan) yasal olarak izin verilmekte. (barnabasfund)

Papa Françesko, Mayıs Ayı Duasını Finans Dünyasına Adadı

Papa Françesko, 2021 Mayıs ayının dua konusunu açıkladı ve finansal piyasalardaki spekülasyonu sınırlanması ve insanları korumaları çağrısında...

Müteveffa Patrik Mesrob II Anı Kitabı Yayınlandı

Müteveffa Patrik Mesrob II'nin vefatının 2. yıldönümü vesilesi ile, Türkiye Ermenileri Patrikliği tarafından bir anı kitabı yayınlandı.Patrikliğin...

Siyahi Kilise Liderleri: ”Hükümetin Irk Raporu, Irkçılığın ‘Yaşanmış Tecrübeleri’ İle Çelişiyor”

Siyahi Kilise liderleri, Britanya'da ırkçılıkla ilgili bir Hükümet raporundan duydukları hayal kırıklığını dile getirdi.Irk ve Etnik Eşitsizlikler...

Salgın Döneminde Kiliselere Bağış Arttı

LifeWay Research'e göre, ABD'de kiliseye gidenlerin yaklaşık üçte ikisi 2020'deki koronavirüs salgını sırasında bir önceki yıla kıyasla...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi