7 Mart 2021 Pazar

Evanjeliklerin Çoğu İsa Mesih’in Sadece Harika Bir Öğretmen Olduğunu Düşünüyor

Yeni büyük bir çalışmaya göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Evanjelik kiliselerin önemli bir kısmı İsa Mesih’in Tanrısallığına inanmıyor.

Çalışmanın yayınlanmasından önce paylaşılan ön bulgularda, ABD’li Evanjeliklerin %30’unun İsa Mesih’in sadece harika bir öğretmen olduğunu kabul ettikleri belirtildi. Ankete katılanların üçte ikisi, “İsa iyi bir öğretmendi, ancak Tanrı değildi” ifadesine katılmadı.

Benzer bir oran (%65) “İsa’nın Tanrı tarafından yaratılan ilk ve en büyük varlık olduğu” konusunda hemfikirdi.

Bulgular, Ligonier Hizmetleri tarafından her iki yılda bir, ”LifeWay Research” ile ortaklaşa yürütülen büyük bir çalışma projesi olan Eyalet İlahiyatından alındı.

630 Evanjeliğin de dahil olduğu 3.002 Amerikalı yetişkinin görüşlerinin sorulduğu çalışmada, Kutsal Kitap’ın inançlar için en büyük otorite olduğu, Hristiyan olmayanları İsa Mesih’e güvenmeleri için kişisel olarak teşvik etmelerinin çok önemli olduğu, yalnızca İsa Mesih’in çarmıhtaki ölümünün günahın cezasını kaldırmış olduğunu ve yalnızca İsa Mesih’e güvenenlerin Tanrı’nın ebedi kurtuluş armağanını alabilecekleri konularında “kesinlikle hemfikir olanlar” olarak tanımlandı.

Ligonier Hizmetleri, bulguların evanjelikler arasında“kafa karışıklığı” olduğunu ve “Hristiyanlara, İsa Mesih’in kişiliğini ve öğretisinin öğretilmesi için ciddi bir ihtiyaç” gösterdiğini söyledi.

Stephen Nichols

Ligonier Hizmetlerinin baş akademik görevlisi ve Reformasyon Kutsal Kitap Koleji başkanı Dr. Stephen Nichols şunları söyledi: “Eyalet İlahiyatı anketinden elde edilen bu gibi istatistikler bizi oldukça şaşırtabilir, ancak aynı zamanda yıllardır birçok Amerikalı Hristiyanın ve kilisenin endişelerine de ışık tutmaktadır. Etrafımızdaki kültürümüz, ahlaki pusulasını terk ederken, evanjelikler ne yazık ki Tanrı’nın Kutsal Yazılardaki mutlak standardından uzaklaşıyor. Kilisenin tembelce bekleme lüksüne sahip olmadığı açıktır. Şimdiki zaman, Hristiyanların Kutsal Yazıları özenle incelemeleri, kültürümüzdeki insanlarla özgüvenle ilgilenmeleri ve Müjde’deki İsa Mesih’in kimliğine ve kurtarıcı işine korkusuzca tanıklık etmelerinin zamanıdır” (CT)

Kürtajın, Ulusal Ölüm İstatistiklerine Dahil Edilmesi İstendi

Rus Ortodoks Kilisesi’ne bağlı Sinodal Sosyal Hizmet ve Yardım Dairesi Anneliği Koruma Bölümü başkanı Maria Studenikina, kürtajı...

Madrid Başepiskoposluğu, İstismar Mağdurlarına Destek Verdi

Madrid Başpiskoposu, 2020'de 75'i doğrudan mağdur ve 10'u aile üyesi olmak üzere 85 istismar mağduruna destek hizmetleri...

Katolik Liderler, AB’yi Aşı Dağıtımında Dayanışmaya Davet Etti

Avrupa'daki Katolik liderler, Avrupa Birliği'ni COVID-19 aşısının dağıtımını ve uygulanmasını dayanışma, kardeşlik ve sosyal adalet ilişkileri içinde...

Video Oyunları Aracılığıyla Müjdeyi Paylaşıyor

Kendini profesyonel oyuncu olarak tanımlayan Anglikan rahip, genellikle kilise ibadetlerine katılmayanlarla bağlantı kurmak için video oyun becerilerini...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi