31 Temmuz 2021 Cumartesi

Filipinler’de Yanardağ Patlaması Sonucu, En Az 300 Bin Kişi Tahliye Edildi

En küçük aktif yanardağlarından biri olan Taal Yanardağı’nda gerçekleşen patlama sonucunda, Filipinler’in Manila bölgesinde gökyüzü kül, buhar ve çakıl taşlarıyla kaplandı.

Filipin Volkanoloji ve Sismoloji Enstitüsü’nden (PHNOLCS) alınan verilere göre, patlamanın ardından gaz ve kül bulutu havaya yükselirken, yanardağdan birkaç kilometre uzaklıktaki kasabalar ve şehirler de küllerden etkilendi. Yetkililer, Taal çevresinde ve başkent Manila yakınlarında yaşayanlar için tahliye kararı çıkardı. Şu ana kadar, yaklaşık 300 bin kişinin tahliye edildiği öğrenildi. 

Etkilenen bölgelerdeki diğer sakinlerin, evde kalmaları, maske ve gözlük takmaları istendi. Yolların küllerden dolayı oldukça kaygan olması nedeniyle, sürücüler de yollardan uzak durmaları konusunda uyarıldı.

En son 1965 ve 1977 yılları arasında patlama gösteren Taal Yanardağı, 1991’den itibaren ise, olası patlama belirtileri gösterdi. 2019 yılında, volkanik aktiviteler nedeniyle Filipin Volkanoloji ve Sismoloji Enstitüsü’nden (PHNOLCS) tarafından alarm seviyesi yükseltilmişti. Pazar günü ise, dördüncü alarm seviyesine yükseltildi. Bu durum, saatler veya günler içinde tehlikeli bir patlamanın yaşanabileceğini gösteriyor. 

Yetkililer, patlamanın aylar, hatta yıllar boyunca sürebileceğinden endişeleniyor. Associated Haber Ajansı’ndan alınan bilgiye göre, ülkede elektrik kesintileri yaşanıyor. Manila Uluslararası Havaalanı da, pazar gecesi kapatıldı. Filipinler Sivil Havacılık Kurumu, havaalanı çevresindeki volkanik küller nedeniyle, Manila Ninoy Aquino Uluslararası Havaalanı’ndaki tüm uçuşların askıya alındığını açıkladı. 

Business Travellar’dan alınan bilgiye göre ise, pazartesi gün ortasından itibaren, Manila Uluslararası Havaalanı’ndaki faaliyetler kısmı olarak yeniden başladı. (CHL)

En Büyük El Yazması Kutsal Kitap Sergilenmeye Başlandı

Ukrayna'nın başkenti Kiev, Aziz Sofya Katedrali'nde el yazması Kutsal Kitap'ın sergilendiği tarihe imza atan bir tanıtım gerçekleşti....

Arsuz Aziz Yuhanna Kilisesi Yazlıkçılara Hizmet Veriyor

Genellikle, İskenderun ve çevresinin sayfiye yeri olarak kullandığı Hatay’ın Arsuz ilçesinde, (Mar Yuhanna) Aziz Yuhanna Rum Ortodoks...

Florida ”Bir Dakikalık Sessizlik” Yasasını Resmi Olarak Kabul Etti

ABD Florida’daki okullarda öğrencilerin ders öncesi dua etmesine fırsat tanıyacak olan “Bir dakikalık sessizlik” uygulamasının yasa tasarısı resmi...

Küba’da Kilise, Umudun Varlığı Olmaya Devam Ediyor

Küba halkının içinde bulunduğu zor durumlar nedeniyle dayanışma, farklı düzeylerde dile getirilmeye devam ediyor.Küba'yı, 2015 ve 2016...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi