7 Mayıs 2021 Cuma

Güneydoğu Sudan’da Restore Edilen Kiliseler Yakıldı

Güneydoğu Sudan’ın Mavi Nil eyaletinin Tadamon Bölgesi’nde yer alan kilise binaları, radikal gruplar tarafından yakıldı. Güney Sudan sınır bölgesine yakın bir kaynaktan edinilen bilgiye göre, 28 Aralık’ta yakıldıktan sonra yeniden inşa edilen Sudan Interior Kilisesi, Roma Katolik Kilisesi ve Ortodoks Kilisesi olarak kullanılan binaların yeniden yakıldığı öğrenildi.

Maban’da güvenlik nedeniyle ismi açıklanmayan pastörün Morning Star News’e verdiği demeçte, ‘‘olay tamamen doğru. Üç kilise bir aydan daha kısa sürede iki kez ateşe verildi’’ açıklamasında bulundu. Pastör, bölge halkının kiliselerin varlığından rahatsız olduğunu ve bundan dolayı şüpheli olduklarına değindi.

İnsan Hakları Örgütü, Hristiyanların soruşturma talebine rağmen, polisin hiçbir işlem yapmamasını eleştirdi. Sudan Din İşleri Başkanı Nasr al-Din Mufreh, polisin bir şüpheliyi tutukladığını ama delil yetersizliği nedeniyle serbest bırakıldığını açıkladı. Sadece bir kilise binasının yakıldığını söyleyen Mufreh, Sudan’ın din özgürlüğünü ve ibadethaneleri her türlü tehlikeden korumaya kararlı olduğunu söyledi. Güvenlik güçleri, soruşturmanın devam ettiğini bildirdi. Faillerin tespit edilip, adalet önüne çıkarılacağı açıklandı.

Devlet Başkanı Omar al-Bashir’in görevden alınmasından bu yana din özgürlüğündeki ilerlemeler ışığında Sudan’ın ‘Endişe Veren Ülkeler’ listesinden 20 Aralık’ta çıkarıldığı açıklandı. Sudan 1999 yılından bu yana ABD Dış İşleri Bakanlığı tarafından ‘Endişe Veren Ülkeler’ kategorisinde yer almaktaydı. 

2011 yılında Güney Sudan’ın ayrılmasının ardından Bashir, katı dini kurallarla ülkeyi yönetmiş ve çoğu Hristiyanın ülkeyi terk ettiği bahanesiyle kiliseleri yıkmış veya el koymuştu. 2012 yılından itibaren ülkeden yabancı Hristiyanlar kovulurken, kilise binaları yıkıldı. Ülkede yaşamaya devam eden Hristiyanlar ise, tutuklamaların yanı sıra, tehditlerle yüzleşmek zorunda kaldı. 

Bashir’in görevden alınmasından sonra ülkeyi yönetmek için askeri bir konsey oluşturuldu. Üç yıl içinde demokratik seçimlerle sivil bir hükümet seçildi.

Hristiyanların yeni yönetimde daha fazla söz sahibi olması bekleniyor.

Sudan’da sivil yönetime geçişi denetleyen konseye atanan 11 kişi arasında Adalet Bakanlığı’nda hakim olarak görev yapan Kıpti Hristiyan Raja Nicola Eissa Abdel-Masih yer alıyor.

Sudan, Hristiyan olmanın en zor olduğu ülkelerden biri olmaya devam ediyor. Dünya genelinde Hristiyanların uğradığı zulümleri izleyen Open Doors’un 2020 Dünya İzleme Listesi’nde Sudan, 7. sırada yer aldı. (CHL)

Organlarını Kaybeden Adam, Hristiyan Parçaya İlham Oldu

Hristiyan müzik grubu MercyMe, Perşembe günü ulusal bir ABC televizyon seyircisine yeni hit şarkıları ''Say I Won't''un...

Kilise Topluluklarındaki Ailelere, Kardeş Evlat Edinme Çağrısı

Yeni rakamlar, İngiltere'de evlat edinilmeyi bekleyen 2 bin çocuğun yaklaşık yarısının iki veya daha fazla kardeşi olduğunu...

Kilise Liderlerinden Aşı Pasaportlarına Karşı Mektup

İngiltere'de 1000'e yakın kilise lideri, aşı pasaportlarının uygulanmasına karşı çıkan açık bir mektup derledi.İngiltere Başbakanı Boris Johnson...

Kilise Liderleri, Daha İyi Aşı Dağıtımı Çağrısında Bulundu

Kilise liderleri, koronavirüs aşısının daha iyi üretilmesi ve dağıtılması çağrısında bulundu.Aralarında eski Canterbury Başepiskoposu Dr. Rowan...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi