19 Nisan 2021 Pazartesi

Her Yıl Yüz Binlerce Çocuk Akciğer İltihabından Hayatını Kaybediyor

UNICEF, her yıl 5 yaşın altındaki yüz binlerce çocuğun akciğer iltihabından hayatını kaybettiğini açıkladı. 

UNICEF, Save the children ve diğer uluslararası ajansların yayınladığı son veri analizlerine göre her yıl orta ve düşük refah düzeylerinde yaşayan 4,2 milyon beş yaşın altındaki çocuk, şiddetli akciğer iltihabı geçirdiğinden oksijen tedavisine ihtiyaç duyuyor. 

COVID-19 nedeniyle tıbbi bakımların durdurulması, akciğer iltihabını eskiye göre daha da ölümcül bir seviyeye taşıdı. 

Her yıl, ekonomisi düşük ülkelerde akciğer iltihaplanması yaşayan 5 yaşın altındaki 22 milyon çocuktan 800.000’ni hayatını kaybediyor. 

Hasta çocukların her biri oksijen seviyesi ölçüm cihazlarına, antibiyotiklere ve erişimi kısıtlanmış olup fiyatı arttırılan tıbbi oksijen takviyesine ihtiyaç duyuyor.

Uluslararası ajanslar hükümetleri, bu krizin üstesinden gelmek için uygun fiyatlarla yerel düzeyde oksijen takviye cihazları üretmeye davet etti. 

Bu durum özellikle de 5 çocuktan sadece birinin tıbbi yardım alabildiği Afrika ülkeleri için geçerlidir. Oksijen tedavisine erişim eksikliği nedeniyle, her yıl Hindistan ve Bangladeş’te de çok sayıda çocuk ölmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü ve ortakları bu yıl, 90 ülke arasında 30 bin oksijen takviye cihazı dağıttı ve zatürre nedeniyle hayati tehlike yaşayan çocuklara yardım etmesi için hayırseverlere seslendi. (vaticannews)

Rus Rahip İntihar Etti

Rusya'nın Rostov şehrinin Metropolit sözcüsü Igor Petrovsky, RIA haber ajansının raporuna göre, Rostov-on-Don bölgesinden bir rahip ve...

Türkiye’nin İlk Gastronomi Köyü’nün Temelleri Atıldı

Türkiye'nin son Ermeni köyü olan Vakıflıköy'de Gastronomi Köyü'nün temelleri atıldı. Samandağ Belediyesi'nin öncülüğünde kurulan ve belediyenin ortak...

Ortodoks Cemaati, Oruç Dönemini Kiliseden Uzak Geçiriyor

Kutsal Diriliş öncesindeki oruç döneminde gerçekleştirilen ‘Kutsal Ayinler’ salgın kuralları gereğince, Türkiye'deki tüm kiliselerde cemaatin kısıtlı katılımı...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Yeşil Pazar” Haftası

Türkiye Ermenileri Patrikliğinin, salgın önlemleri kapsamında aldığı, kiliselerde her türlü tören icrasının askıya alınması kararının ardından, hafta...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi