20 Ocak 2022 Perşembe

Her Yıl Yüz Binlerce Çocuk Akciğer İltihabından Hayatını Kaybediyor

UNICEF, her yıl 5 yaşın altındaki yüz binlerce çocuğun akciğer iltihabından hayatını kaybettiğini açıkladı. 

UNICEF, Save the children ve diğer uluslararası ajansların yayınladığı son veri analizlerine göre her yıl orta ve düşük refah düzeylerinde yaşayan 4,2 milyon beş yaşın altındaki çocuk, şiddetli akciğer iltihabı geçirdiğinden oksijen tedavisine ihtiyaç duyuyor. 

COVID-19 nedeniyle tıbbi bakımların durdurulması, akciğer iltihabını eskiye göre daha da ölümcül bir seviyeye taşıdı. 

Her yıl, ekonomisi düşük ülkelerde akciğer iltihaplanması yaşayan 5 yaşın altındaki 22 milyon çocuktan 800.000’ni hayatını kaybediyor. 

Hasta çocukların her biri oksijen seviyesi ölçüm cihazlarına, antibiyotiklere ve erişimi kısıtlanmış olup fiyatı arttırılan tıbbi oksijen takviyesine ihtiyaç duyuyor.

Uluslararası ajanslar hükümetleri, bu krizin üstesinden gelmek için uygun fiyatlarla yerel düzeyde oksijen takviye cihazları üretmeye davet etti. 

Bu durum özellikle de 5 çocuktan sadece birinin tıbbi yardım alabildiği Afrika ülkeleri için geçerlidir. Oksijen tedavisine erişim eksikliği nedeniyle, her yıl Hindistan ve Bangladeş’te de çok sayıda çocuk ölmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü ve ortakları bu yıl, 90 ülke arasında 30 bin oksijen takviye cihazı dağıttı ve zatürre nedeniyle hayati tehlike yaşayan çocuklara yardım etmesi için hayırseverlere seslendi. (vaticannews)

Kamp Armen İnşaatı Başlıyor

Tuzla'da Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi ve Mektebi Vakfı’na ait arazi üzerine 100 gencin kalabileceği yurt ile kültür...

Hrant Dink Ölümünün 15. Yılında Anıldı

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, katledilişinin 15. yılında vurulduğu yerde, vurulduğu saatte anıldı. Salgın koşullarına...

Papa’nın Ocak Ayı Duası: “Dini Zulme Uğrayanlar”

Papa Françesko, 2022'deki ilk dua mesajını dini ayrımcılık ve zulümle mücadeleye adadı ve bize din özgürlüğünün ibadet...

Kardinalden Barış ve Bağışlama Çağrısı

Ciddi bir insani krizle sonuçlanan çatışmalarla mücadele eden Etiyopya'da, Kardinal Berhaneyesus Souraphiel, halkı barışı engelleyen her türlü...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi