20 Ağustos 2022 Cumartesi

Her Yıl Yüz Binlerce Çocuk Akciğer İltihabından Hayatını Kaybediyor

UNICEF, her yıl 5 yaşın altındaki yüz binlerce çocuğun akciğer iltihabından hayatını kaybettiğini açıkladı. 

UNICEF, Save the children ve diğer uluslararası ajansların yayınladığı son veri analizlerine göre her yıl orta ve düşük refah düzeylerinde yaşayan 4,2 milyon beş yaşın altındaki çocuk, şiddetli akciğer iltihabı geçirdiğinden oksijen tedavisine ihtiyaç duyuyor. 

COVID-19 nedeniyle tıbbi bakımların durdurulması, akciğer iltihabını eskiye göre daha da ölümcül bir seviyeye taşıdı. 

Her yıl, ekonomisi düşük ülkelerde akciğer iltihaplanması yaşayan 5 yaşın altındaki 22 milyon çocuktan 800.000’ni hayatını kaybediyor. 

Hasta çocukların her biri oksijen seviyesi ölçüm cihazlarına, antibiyotiklere ve erişimi kısıtlanmış olup fiyatı arttırılan tıbbi oksijen takviyesine ihtiyaç duyuyor.

Uluslararası ajanslar hükümetleri, bu krizin üstesinden gelmek için uygun fiyatlarla yerel düzeyde oksijen takviye cihazları üretmeye davet etti. 

Bu durum özellikle de 5 çocuktan sadece birinin tıbbi yardım alabildiği Afrika ülkeleri için geçerlidir. Oksijen tedavisine erişim eksikliği nedeniyle, her yıl Hindistan ve Bangladeş’te de çok sayıda çocuk ölmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü ve ortakları bu yıl, 90 ülke arasında 30 bin oksijen takviye cihazı dağıttı ve zatürre nedeniyle hayati tehlike yaşayan çocuklara yardım etmesi için hayırseverlere seslendi. (vaticannews)

Nikaragua Polisi Başkentte Kutsal Ziyaretleri Yasakladı

Başepiskoposluk, kiliseye yönelik baskıların yoğunlaşmasıyla birlikte Nikaragua polisinin Cumartesi günü başkent Managua'da dini alayı ve hac ziyaretini...

İskenderun’da ‘Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi’ Bayramı Ayinleri

Her yıl 15 Ağustos’ta kutlanan ‘Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi’ Bayramı İskenderun’daki Katolik ve Ortodoks Kiliselerinde özel birer ayinle kutlandı....

Ermeni Katolik Kilisesi’nde Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi Bayramı

Hristiyan dünyasının büyük bayramlarından biri olan ‘Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi Bayramı’ coşku ile kutlandı. Meryem’in Göğe Alınışı Bayramı,...

Cumhuriyet Tarihinde Bir İlk

Türkiye Ermeni toplumu üyesi Berk Acar, Denizli'nin Babadağ ilçesine Kaymakam olarak atandı.Türkiye Ermeni toplumundan Berk Acar, geçtiğimiz...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi