4 Şubat 2023 Cumartesi

Hristiyanlar, Acımasızca Darp Edildi

Hindistan’da Hristiyanlar, inançlarını reddetmemesi üzerine acımasızca darp edildi. Radikal Hindu milliyetçilerden oluşan bir grup, Hristiyan bir ailenin evinde düzenlenen dua toplantısına baskın düzenledi. 

Öfkeli kalabalık, iki Hristiyan aileyi acımasızca darp etti. Üç kişi ciddi şekilde yaralanırken, bir kişi darp sonucu bilincini kaybetti. Saldırıya uğrayan Hristiyan aileler sadece dört ay önce iman etti. Aileler o zamandan beri radikal gruplar tarafından taciz ediliyordu. 

Uluslararası Hristiyan Kurumu’na (ICC) ulaşan kaynaklara göre, köy lideri komşu köylerdeki halkı da toplayarak Hristiyanları yabancı bir dini kabul etmek, tanrılarını terk etmek ve Tanrı Sözü’nü (Müjde) duyurmakla suçladı. Öfkeli grup, aralarında kadınların ve çocukların da bulunduğu Hristiyanlara saldırdı. Pastör saldırı sonucu bilinci kaybetti. Kalabalık, öldüğünü düşünerek olay yerinden ayrıldı. Pastör yaklaşık bir saatin ardından kendine geldi.

Hristiyanlar, saldırganları ihbar etmek için karakola gitti, ancak öfkeli kalabalık yaşananların aksine pastörden şikâyetçi oldu. Ülkede Hristiyanlar adalet bekliyor. Yerel bir pastör, ‘‘Bu günlerde zulüm vakaları oldukça arttı. Geçen ay genç bir Hristiyan, inancını terk etmeyi reddettiği için darp edildi. Yaşananları karakola bildirmemize rağmen sonuç alamıyoruz’’ dedi.

Odisha, din değiştirme karşıtı yasalara sahip ilk eyalettir. Günümüzde 11 eyalet, din değiştirme karşıtı yasalar çıkardı. Eyaletlerden ikisi, yasaları bu yıl yürürlüğe koyuyor. (Persecution)

Papa Françesko, Evlilik Birliğinin Önemine Değindi

‘‘Evlilik, Kadın ve Erkek Arasında Ömür Boyu Süren Bir Birlikteliktir’’Kilise'nin evlilikle ilgili öğretisini hatırlatan Papa Françesko, ‘‘Bugün...

Sudan’da 4 Hristiyan Öldürüldü

Yerel bir kaynağa göre, 23 Ocak'ta bir pastör ve üç Hristiyan aşırılık yanlıları tarafından öldürüldü. Güney Kordofan eyaletinin...

İsa Mesih’in Mabede Sunulması Bayramı, İskenderun’da Ayinle Kutlandı

Rabbimiz İsa Mesih’in, Doğumunun ardından 40. gününde Mabede Sunulması olarak anılan ve kutlanan ‘Nur Bayramı’ İskenderun Müjdeleme Latin Katolik...

İzmir’de Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı Kutlaması

Katolik Kilisesi için, 2 Şubat çok önemli bir tarihtir. Hem Mesih İsa’nın Mabette Sunulması Bayramı günü, hem...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi