22 Nisan 2021 Perşembe

İncil’de Geçen Yeruşalim Tapınağının Dönemine Ait Eserler İsrail’de Bulundu

İsrailli arkeologlar, Kutsal Kitap’ta 2. Tarihler ve Ezra bölümlerinde bahsi geçen Yeruşalim Tapınağı dönemine ait bir su kuyusunun içerisinde, sürahi ve birçok kil obje keşfettiler. 

Su kuyusunun keşfi Beit El kasabasındaki Hirbet Kafr arkeolojik anıtının bölgesinde gerçekleşti. 

Keşif ile ilgili yayınlanan raporda; Oldukça iyi korunmuş onlarca sürahi ve birçok kil mutfak malzemesi bulundu. Kuyu keşfinden önce aynı bölgede ağustos ayında süslü bir taş masa keşfedilmişti” açıklaması yer alıyor.  

Söz konusu keşif Yeruşalim tapınağının Pers Kralı Koreş tarafından yeniden inşa edildiği dönemlere ait, yani keşfedilen eserlerin yaşı 2000 ila 2500 yıl arasında değişiyor. 

Ezra 1:2-3; “2 “Pers Kralı Koreş şöyle diyor: ‘Göklerin Tanrısı RAB yeryüzünün bütün krallıklarını bana verdi. Beni Yahuda’daki Yeruşalim Kenti’nde kendisi için bir tapınak yapmakla görevlendirdi. 3 Aranızda O’nun halkından kim varsa Tanrısı onunla olsun. Yahuda’daki Yeruşalim Kenti’ne gidip İsrail’in Tanrısı RAB’bin, Yeruşalim’deki Tanrı’nın Tapınağı’nı yeniden yapsınlar.”

Arkeologlar, kuyunun Yahudi topluluğunun yerleşim bölgesinde bulunduğunu ileri sürüyor.

Sürahi ve diğer kil objeler, kuyu duvarlarına oyulmuş büyük, sıvalı nişler (oyuk, yuva) içerisindeydi. Görünüşe göre bu nişler yüzyıldan yüzyıla kısıtlı olarak oyuluyor ve içerisinde üst üste sürahi ve kil eşyalar yerleştiriliyordu.

Ayrıca dikkat çeken bir diğer nokta sürahilerin bir kısmının kuyunun dibinde bulunması. Uzmanlar kuyunun su bittikten sonra, yerli halkın mutfak eşyalarını saklamak için bir bodrum olarak kullanmaya başladığını öne sürüyor. 

Keşfedilen tüm sürahi ve kil eserler uzmanlar tarafından incelendikten sonra halka açık olarak sergilenmek üzere müzeye aktarılacak.

Arkeoloji Birimi Başkanı Anania Hizmi: “Yapılan arkeolojik keşifler, bölgenin zengin Yahudi tarihine tanıklık ediyor ve tarihi araştırmalara büyük katkıda bulunuyor. Yahudiye ve Samarya’daki arkeolojik alanları korumak için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu. (cnl.news/O.D)

Doğu Afrika’da 7 Milyondan Fazla İnsan Açlık Tehdidiyle Karşı Karşıya

Altı Doğu Afrika ülkesinde 7 milyondan fazla insan, koronavirüs salgını, çekirge istilası, çatışmalar ve selle mücadelenin ardından...

Ermeni ve Katolik Mezarlığı’na Dair Tescil Talebi Reddedildi

Mimarlar, Ankara Ulus’ta Ermeni ve Katolik Mezarlığı’nın bulunduğunu belirterek tescil başvurusu yaptı. Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge...

Eritre’de Tutuklanan 22 Hristiyan Serbest

Eritre'de yetkililer, Mart ayı sonuna doğru başkent Asmara'da düzenlenen dua toplantısında tutuklanan 23 Hristiyandan, biri hariç hepsinin...

Myanmar’da Ordu’nun İnanç Özgürlüğü İhlali

Myanmar’daki kiliseler, gizli aktivistleri veya yasadışı faaliyetleri aradıklarını iddia eden ordu tarafından sürekli olarak baskınlara ve şiddetli...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi