8 Mart 2021 Pazartesi

İzlanda’da Ortodoks Kilisesi’ne Ait İlk Şapelde Ayin Yapıldı

İzlanda Reykjavik’ta, belediye meclisi tarafından Ortodoks Kilisesi yapımı için belirlenen yere inşa edilen Aziz Nikolas Şapeli’nde ilk dini tören yapıldı. Yakın gelecekte ülkede inşa edilen ilk Ortodoks kilisesi, ahşaptan geçiçici şapelin yapıldığı yere konumlandırılacak. Kilise Likya’da Myra Başepiskoposu, harikalar yaratan Aziz Nicholas’a ithaf edilecek.

Moskova Patrikhanesi Yurtdışındaki Kurumlar Başkanı Viyana ve Budapeşte’nin Episkoposu Anthony’nin kutsamasıyla, topluluk geçici olarak tahta bir kulübe satın aldı ve şapele dönüştürdü. Temel çukurunun hazırlanması vakfın  bir ayı aldı. 10 Ocak’a kadar Şapel’ in montajı tamamlandı.

Reykjanvik’te, Moskova Patrikhanesine bağlı Aziz Nikolas Patriklik Cemaatinin Bölge Başkanı Başpapaz Timothy Zolotusky başkanlığında, Aziz Nikolas ‘a yapılan dua ile ve çatının üzerine yerleştirilecek haç kutsandı. Fakat fırtına uyarısı nedeniyle haçın yerleştirilmesi ertesi güne ertelendi.

Şapelde kötü hava koşullarına ve iş günü olmasına ne rağmen, kilisenin inşasına erken başlangıç  için dua etmek üzere kalabalık bir grup toplandı. Rusya, Ukrayna, Letonya, Estonya ve İzlanda’dan Ortodoks imanlılar birleşik duadaydılar..

Şapelin resmi açılışı Rusya’nın İzlanda Büyükelçisi A. Vasilyev ve elçiliğin  üçüncü sekreteri  O. Mikhailova ile yapıldı.

Büyükelçi Vasilyev,  giriş konuşmasında, İzlanda’daki bütün Ortodoks toplumunun inşaat projesinin uygulanmasına yaptığı katkıyı belirtti ve uzun süredir devam eden iş için Aziz Nikolas Patriklik başkanlığı  tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. İzlanda’daki Rus diasporası birliği için olayın önemini vurguladı ve İzlanda’daki Rus Elçiliği’nin İzlanda makamlarıyla işbirliği düzenlemeye ve kilisenin inşası için kaynak sağlamaya yardım etmesine  güvence verdi.

Başkan Timothy, Rusya Ortodoks cemaatinin dünyanın en kuzeydeki başkenti olan Reykjavik’daki ilk Ortodoks kilisesini inşa etme çabalarına gösterdikleri devamlı ve tüm olası desteklerinden ötürü Büyükelçi A. Vasilyev ve başkanları adına İzlanda’daki Rus diplomatik temsilciliğine teşekkür etti.(mospat.ru)

Kilise Yaşlıları Öldürdü, Üç Hristiyan Kaçırıldı

Nijerya'nın kuzeybatısındaki Fulani çobanlarının 16 Şubat günü bir kilise yaşlısını öldürdükleri ve diğer üç Hristiyanı kaçırdıkları söylendi.Katsina...

Papa Françesko’dan Irak’a Tarihi Ziyaret

Papa Françesco, üç günlük bir ziyaret için Irak'a gitti. Daha önce hiçbir Papa, Irak'ı ziyaret etmemişti. Ziyaretin...

Kiliselerden Engelli Kişiler için İşbirliği

Kiliseler, Engelli Kişilere Yönelik Balo Etkinliğini Uluslararası Başarıya Dönüştürmek İçin Tim Tebow ile İşbirliği yaptı. Tim Tebow...

Ünlü Tapınmacı Taciz Mağdurlarının Şifa Bulması için Çalışıyor

"No Ordinary Worship" ve "Hold Me Close" şarkılarıyla tanınan, listelerin zirvesinde yer alan bir tapınmacı Kelontae Gavin,...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi