19 Mayıs 2022 Perşembe

Kazakistan’daki Şiddete Son Verin Çağrısı

Dünya Müjdesel Kiliseler Birliği (The World Evangelical Alliance), Kazakistan’daki şiddete derhal son verilmesi çağrısında bulundu. Mesaj, Papa Françesko’nun hayatını kaybedenler için dua etmesinin ardından yayınlandı.

Kazakistan’da yaşanan çatışmalarda 160’dan fazla kişi hayatını kaybetti. Gösteriler sırasında hükümet binaları ele geçirildi ve bazıları ateşe verildi. Hayatını kaybedenler arasında çocukların da olduğu öğrenildi. Yetkililer, çatışmalar sırasında 16 güvenlik görevlisinin de hayatını kaybettiğini duyurdu.

Dünya Müjdesel Kiliseler Birliği Genel Sekreteri Episkopos Dr Thomas Schirrmacher ile Orta Asya Müjdesel Kiliseler Birliği Genel Sekreteri Rev Peter Kremeruk yayınladığı ortak mesajda, ‘‘Covid-19’un devam eden ekonomik etkileri nedeniyle dünya çapında gerginlikler yaşanıyor. Kazakistan’daki hükümet yetkililerini yaşanan huzursuzluğu azaltmaya ve halkı şikâyetlerini barışçıl bir şekilde ifade etmeye çağırıyoruz. Çatışmaya katılanları barış ve uzlaşı için çalışmaya ve sorunlara kalıcı çözüm bulmak için diyalog sürecine girmeye davet ediyoruz’’ dedi.

Yeni Hükümet Üyeleri Belli Oldu

Cumhurbaşkanlığı resmi sitesi Akorda’dan yapılan açıklamaya göre, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Alihan İsmailov’un başbakanlığında, ülkenin yeni hükümetinin oluşturulmasına ilişkin kararnameyi imzaladı.

Daha önceki kabinede Başbakan Birinci Yardımcısı olarak görev yapan 50 yaşındaki Smailov, 5 Ocak’ta eski Başbakan Askar Mamin başkanlığındaki hükümetin ülkede LPG fiyatlarına yapılan zamlara karşı başlatılan protestoların ardından istifa etmesiyle geçici olarak hükümet başkanlığını üstlenmişti.

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı’ndan Açıklama

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Nazarbayev’in ortanca kızı Dinara Kulibayeva’nın eşi iş insanı Timur Kulibayev, Ulusal Girişimciler Odası ‘Atameken’in Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden istifa ettiğini duyurdu. Ulusal Refah Fonu Samruk-Kazına tarafından cumartesi günü yapılan açıklamada, Nazarbayev’in büyük kızı Dariga Nazarbayeva’nın eşi Kayrat Şaripbayev, KazakGaz Ulusal Şirketi Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden istifa etti. Nazerbayev’in küçük kızı Aliya Nazarbayeva’nın eşi Dimaş Dosanov’un da başkanı olduğu ulusal petrol taşıyıcı şirketi ‘KazTransOil’den istifa ettiği bildirildi.

Papa Françesko’dan Kazakistan İçin Dua

Papa Françesko, Aziz Petrus Meydanı’ndaki haftalık dua toplantısında, Kazakistan’daki çatışmaların son bulması çağrısında bulundu. Papa, ‘‘Kazakistan’da yaşanan protestolarda mağdurlar olduğunu büyük üzüntüyle öğrendim. Mağdurlar ve aileleri için dua ediyor ve toplumsal uyumun bir an önce yeniden sağlanmasını umuyorum’’ dedi.

Papa Françesko, Lange Sendromlu İnsanlara Yakınlığını Dile Getirdi

10.000 ila 30.000'de 1 yeni doğanda görülen Cornelia de Lange sendromu, büyüme geriliğine, zihinsel yetersizliğe ve kemik...

Papa Françesko: ‘‘Nükleer Silahların Kullanılması ve Bulundurulması Düşünülemez.’’

Papa Françesko, Çarşamba günkü Genel Dinleyici Toplantısında, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile bir araya gelerek, nükleer silahların...

İskenderun Katolik Katedrali’nde ‘Yağların Kutsanması’ Ayini

İskenderun Müjdeleme Katolik Kilisesi'nde, her yıl gerçekleştirilen ‘Yağların Kutsanması’ Ayini, geçtiğimiz hafta içinde gerçekleştirildi. Rahiplerin yeminlerini tazelediği ve yağların...

Papa Françesko, 10 Kişiyi Aziz İlan Etti

Katoliklerin ruhani lideri Papa Françesko, aralarında Dachau toplama kampında öldürülen Nazi karşıtı Hollandalı bir rahip ve Cezayir'de öldürülen...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi