5 Mart 2021 Cuma

Kıpti Hristiyanlar, Yangınların Tesadüf Olmadığına İnanıyor

Yukarı Mısır bölgesinde, son 3 hafta içinde 3 Kıpti Kilisesi’nde yangın çıktı. Kıpti Hristiyanlar, bu yangınların tesadüf olmadığına inanıyor.

1 Kasım Cuma sabahı başkent Kahire’nin Shubra bölgesinde yer alan Mar-Girgis (St. George) el-Gyoushi Kilisesi’nin bitişiğindeki salonda yangın çıktı. Yangın, ciddi hasara yol açmadan durduruldu ve olay sırasında yaralanan olmadı.

16 Ekim sabahı Kahire’nin 120 km kuzeyindeki Mansure şehrinde yer alan St. George Kilisesi’nde çıkan yangında ise, ikisi itfaiye eri olmak üzere beş kişi yaralandı. Çıkan yangın, kilisenin üst katında bulunan ahşap şapeli tamamen tahrip etti.

3 gün önce, Kahire’nin güneyindeki Helvan bölgesindeki ünlü Mar-Girgis Ortodoks Kilisesi de alevler içinde kaldı. Her 3 yangınla ilgili soruşturmalar devam ederken, yangınların elektrik kablolarındaki kısa devreden kaynaklandığı söyleniyor.

Mansure’deki Mar Girgis Kilisesi papazı Peder Samul Mohsen, yangını fark eden öğrencilerin çığlıkları üzerine hemen müdahale ettiğini söyledi.

Kamera görüntülerinde çatıya bir şey fırlatıldığı ve ardından yangının başladığı görülse de, yapan kişinin kimliği tespit edilemedi.

Ahşap şapelin 2003 yılında inşa edildiğini söyleyen Peder Armia İskandar, ‘‘Kiliseyi inşa ettiğimizde, elektrik devrelerini en iyi şekilde tasarladık ve kilisede olmadığımız zamanlarda her şeyin kapalı olduğuna emin oluyorduk. Ayrıca aşırı akım ve yüksek voltaj riskine karşı koruma sağlayan cihazlar da bulunuyor’’ dedi.

Helvan’da yer alan Mar Girgis Kıpti Ortodoks Kilisesi ise, Almanlar tarafından 1898’de inşa edildi ve 1971 yılından beri Kıpti Kilisesi olarak hizmet veriyor. Kilisenin pederi Andrawes Azmy, ‘‘Kaybımız çok büyük. Tarihi bir binayı kaybettik. Onun gibisini yeniden inşa edemeyiz’’ dedi.

Her üç yangın olayı da soruşturma altında olduğu için, polis herhangi bir açıklama yapmadı. (WWM)

En Eski Ester Parşömenlerinden Biri, İsrail Ulusal Kütüphanesi’ne Verildi

Ester Kitabı’nın en eski nüshalarından biri, 25-28 Şubat tarihleri ​​arasında gerçekleşen Yahudi bayramı olan ''Purim'' öncesinde İsrail...

Dünya Evanjelist Birliği, Yeni Liderini Seçti

Dünya Evanjelist Birliği (The World Evangelical Alliance) 27 Şubat'ta yeni Genel Sekreterini seçti.Çevrimiçi etkinlikte lider Efraim Tendero,...

Uyanış Gençliği, Sosyal Medya Üzerinden Bir Araya Geldi

Koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle yüz yüze bir araya gelemeyen Uyanış Gençliği, 27 Şubat Cumartesi günü çevrimiçi olarak yeniden...

Belarus’taki Yetkililer, ‘Katolik Yardım Girişimi’ni Durdurdu

Belarus'taki yetkililer, düşük gelirli ailelere yardım etmek için kurulan Katolik Yardım Girişimi'nin faaliyetlerini durdurdu.Belarus'daki yetkililer tarafından alınan...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi