2 Aralık 2021 Perşembe

Papa Françesko, Evli Çiftlere Yardım Eli Uzatan Gruptan Övgüyle Bahsetti

Papa Françesko, evli çiftlerin ilişkilerindeki temel sorunları çözmelerine yardımcı olmaya çalışan Retrouvaille kuruluşunun üyeleriyle bir araya geldi. Papa bağlılıkları için minnettarlığını dile getirerek, onları bu önemli hizmette devam etmeye çağırdı.

Katolik bir yardım programı olan Retrouvaille Experience, 1977’de Quebec, Kanada’da zor durumda olan evli çiftlerin sayısındaki artışa yardım eli uzatmak amacıyla hizmetine başladı.

Retrouvaille, her evliliğin hayatta kalmayı, iyileşmeyi ve sevgi antlaşması olarak gelişme fırsatını hak ettiğine inanmaktadır. Çiftler, ilişkilerindeki sorunları ve üstesinden gelme şekillerini paylaşmaktadır. Retrouvaille, eşler arasındaki ilişkiyi geliştirmek ve evliliklerini güçlendirmek için çiftlerin sevgilerini yeniden keşfetmelerine yönelik pratik bir adımdır.

Krizler ve Fırsatlar

Papa Françesko, her krizin bir fırsat sunduğunu belirterek, kriz yerine fırsat kelimesine odaklanılması gerektiğini söyledi. Papa, ‘‘Krizlerden korkmamalıyız. Çünkü krizlerden öğrenip büyüyebiliriz. Hayatımızdaki krizlerden umutla çıkmamız mümkün, özellikle başkalarının yardım eli uzatmasıyla bunu başarabiliriz’’ dedi.

Yaralardan Şifa Bulmaya

Kriz durumlarının yarattığı ‘yaralara’ değinen Papa, Retrouvaille kuruluşunun yaralı evliliklerin şifa bulmasına yardımcı olduğunu söyledi. Papa Françesko, ‘‘Bu, onların armağanı. Bir zamanlar acı çeken ve kendi sorunlarını başka çiftlere hizmet etmek üzere aşmış çitler olarak kendi deneyimlerini paylaşıyorlar’’ dedi.

Papa, krizin bir lanet değil, yaşam yolculuğunun ve fırsatın bir parçası olduğuna tanıklık edebilecek çiftlere ihtiyaç duyulduğunu söyleyerek, ‘‘Bunun için deneyimlemek gerekir. Acı çekiyordunuz, ancak Tanrı’ya şükürler olsun ki, kardeşlerin aracılığıyla şifa buldunuz ve bu deneyimi başkalarıyla paylaşıyorsunuz’’ dedi.

‘Eşlik etme’ sözüne odaklanan Papa, bunun rahipler ve onların pastoral hizmetleriyle ilişkili olduğunu söyledi. Papa Françesko, ‘‘Eşlik etmek, zor durumda olan çiftlere yardım etmenin ilk yanıtıdır. Retrouvaille üyelerinin çok iyi bildiği gibi zaman, sabır, saygı ve uygunluk gerektirir’’ dedi.

Papa, konuşmasını sonlandırırken dinleyicilere bağlılıkları için teşekkür ederek, Kutsal Meryem Ana ve Aziz Yusuf’un koruması altında hizmetlerine devam etmeleri için teşvik etti. (vaticannews)

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve...

Omicron Varyantı Dünyada Baskın Hale Geliyor

Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülkedeki Covid-19 vakalarında "endişe verici" bir artışa neden olduğunu ve vaka...

Ünlü Oyuncu, Tüm Başarısının İnancına Bağlı Olduğunu Söyledi

‘Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar’ ile sinemalara geri dönen ünlü aktör Will Smith, vaiz ve yapımcı DeVon Franklin...

Amerikalıların Yüzde 58’i Kutsal Kitap’ta Tanımlandığı Şekliyle Tanrı’ya İman Ediyor

Pew Araştırma Merkezi tarafından 20-26 Eylül tarihlerinde 6.485 ABD'li yetişkin arasında yapılan araştırmaya göre, Amerikalıların çoğu, Kutsal...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi