18 Nisan 2021 Pazar

Papa Françesko: ‘‘İnsanları İsa Mesih’e Sadece Tanrı Yönlendirebilir’’

Papa Françeşko, 30 Nisan Perşembe günkü sabah ayinini koronovirüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlere ayırdı, özellikle isimsiz olarak hayatını kaybeden ve toplu mezarlara gömülenler için dua etti.

Yuhanna 6:65’te İsa Mesih’in, ‘‘Baba’nın bana yöneltmediği hiç kimse bana gelemez’’ sözüne değinen Papa, ‘‘Teoloji eğitimi alarak dini bilgilere ulaşılabilir ve İsa Mesih hakkında çok şey öğrenilebilir. Ancak Baba tarafından yöneltilmediğimiz sürece Mesih’i ve sırrını anlayamayız’’ dedi.

Papa Françesko, Elçilerin İşleri bölümünde anlatılan Etiyopyalı hadım hikayesine de değindi: Etiyopyalı adam, Kraliçe Kandaki’nin vezirlerinden biriydi. Yeruşalim’den geri dönerken arabasında oturmuş, Yeşaya Kitabı’nı okuyordu. Tanrı, onun kalbini önceden hazırlamıştı ve Filipus’u ona gönderdi. Baba’nın İsa’ya yönlendirdiği Etiyopyalı adam, yol kenarında biraz su görünce, vaftiz olmak istedi.

Papa, Müjde’yi yaymanın temel prensiplerinden birinin Kutsal Yazıları hayatlarımızda uygulamak olduğunu söyledi. ‘‘İnsanları İsa Mesih’e sadece Tanrı’nın kendisi çekebilir’’ diyen Papa Françesko, bizlerin görevinin tanıklık etmek olduğunu söyledi. ‘‘Müjde’yi yayma çalışmalarımızda, insanlara inancımızın gerekleri hakkında bilgi vermek yeterli değildir. Gerçek bir ilan olabilmesi için, yaşamlarımız buna tanıklık etmeli ve Baba’nın insanları İsa Mesih’e çekmesine izin vermeliyiz’’ dedi.

Dua, Baba’nın Kalbini Açar

‘‘Tanrı, insanları İsa Mesih’e yöneltiyorsa, biz ne yapabiliriz’’ sorusuna değinen Papa Françesko, oldukça basit bir cevap verdi: ”Dua.”

Papa, ‘‘Tanıklık ve dua birlikte gerçekleşir. Tanıklık ve dua olmadan Müjde paylaşılamaz’’ dedi. Birinin vaazı oldukça güzel ve etkili olabilir, ama Baba’nın isteği olmadan kimse Mesih’e gelemez. Tanıklığımız, insanların kalplerinde kapı açar, onları İsa’nın mesajını ve gizemini anlamaya yönlendirir. Dua, Baba’nın isteğini yetkinleştirir ve insanları Mesih’e çeker’’ dedi.

Papa Françesko, vaazını ‘‘Rab’den hizmetimizi tanıklık ve dua ile yerine getirmek için lütuf isteyelim ki, Baba Tanrı, insanları İsa’ya yönlendirsin’’ diyerek bitirdi. (vaticannews)

Hatay’daki Ortodoks Kiliselerinde ‘Kutsal Haça Secde’ Ayini

Paskalya Oruç döneminin üçüncü Pazar'ında gerçekleştirilen ‘Kutsal Haça Secde’ (Ehhed el Zuhur) Ayini, Hatay’da İskenderun Aziz Nikola Rum...

“Dünya Yaşamı İçin Ekümenik Okumalar” Semineri Gerçekleşecek

Amerika Yunan Ortodoks Başpiskoposluğu, Ulusal Kiliseler Konseyi, Graymoor Ekümenik ve Dinler Arası Enstitüsü ve Kilise Araştırmaları Ağı...

Çin’de, Ev Kiliselerine Yönelik Baskı Artıyor

Çin Komünist Partisi, yasadışı ev kiliselerinde ibadet eden milyonlarca Hristiyanı ilgilendiren bir kategori olan, ‘yasadışı sosyal örgütlerden’...

Zirve Yayınevi Katliamı’nın Kurbanları Çevrimiçi Anılacak

Malatya'da 18 Nisan 2007'de Hristiyan içerikli kitap dağıtımı yapan Zirve Yayınevi'nde çalışan Alman uyruklu Tilmann Ekkehart Geske...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi