4 Ağustos 2021 Çarşamba

Pastör, Oğlu İle Birlikte Öldürüldü

Morning Star News, 21 Mayıs’ta pastörün ve üç yaşındaki oğlunun Fulani çobanları tarafından öldürüldüğünü duyurdu. Saldırı, Nijerya’nın Nijer eyaletinde meydana geldi.

Bölge sakini Deborah Omeiza, ‘‘Müjdeci kardeşimiz, pastör Leviticus Makpa, Fulani militanları tarafından oğluyla birlikte vurularak öldürüldü. Eşi, kızıyla birlikte kaçarak kurtuldu’’ dedi.

Pastör, Nijer eyaletlerinin Kamberi köyünde bir Hristiyan Okulu kurdu. Pastör Makpa’nın yakın arkadaşı Samuel Solomon, ‘‘Köydeki tek Hıristiyan okulunu kurdu ve birçok can yetiştirdi. Pastör, bizimle birlikte son Hristiyan konferansına katıldı. Onu, Müjdeci olarak kabul etmeyi planlamıştık, ancak o üzücü bir şekilde cennetteki şehitler birliğine katıldı. Kanı ülke üzerinde ve Nijerya’daki yozlaşmış hükümete karşı tanıklık edecek’’ dedi.

Fulani militanları, dünyanın en tehlikeli dördüncü terör grubu ve Nijeryalı Hristiyanlar için büyük tehdit. Birçoğu, saldırıların Fulani’nin tarım arazilerini ele geçirme ve halka dini empoze etme arzusundan kaynaklandığını düşünüyor.

İnanç özgürlüğünün ciddi şekilde ihlal edildiği Nijerya, 7 Aralık’ta ‘Endişe Kaynağı Olan Ülkeler’ listesine eklendi. Yakın zamanda, Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu (USCIRF) 2021 yıllık raporunda, Komite üyesi Gary L. Bauer, Nijerya’yı Hristiyanların ‘ölüm alanı’ olarak nitelendirerek, Hristiyanlara yönelik soykırım yaşandığı konusunda uyardı.

Bauer, ‘‘Çoğu zaman bu şiddet sadece çiftçiler ve çobanlar arasındaki düşmanlık olarak açıklanıyor. Bu iddialar kısmen doğru olsa da, asıl gerçek görmezden geliniyor: Radikal gruplar, Nijerya’yı Hristiyanlardan temizlemenin dini bir zorunluluk olduğuna inanıyor ve durdurulmaları gerekiyor’’ dedi. (persecution)

BioNTech Aşılarının Yeni Sevkiyatı Türkiye’de

Koronavirüs salgınıyla mücadelede yürütülen aşılama kampanyası kapsamında sevkiyat devam ediyor. Son olarak BioNTech'in ürettiği aşıların yeni sevkiyatı,...

65 Bin Yıl Önceki Duvar Resimlerini Neandertallerin Yaptığı Kanıtlandı

Bilim insanları, İspanya'nın güneyinde yer alan Cueva de Ardales mağarasındaki çizimlerin Neandertaller* tarafından yapıldığını kanıtladı. Yaklaşık 65...

Patlamanın Yıl Dönümü: Beyrut Limanı’na Anıt Heykel Açıldı

Geçtiğimiz yıl 4 Ağustos’ta Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamanın birinci yılına dair yapılan dev anıt heykel açıldı....

Gelecek Salgınlar İçin ”Evrensel Aşı” Çalışması

Bilim insanları, bir yıldan kısa bir süre içinde Covid-19 karşı etkili ve güvenli aşılar geliştirerek büyük bir...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi